Rusya ekonomisi resesyona girmedi

84

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov, ülke ekonomisinin resesyona girmediğini, reel ya da mali sektörün desteklenmesi açısından yeni bir programları olmadığını söyledi.

Sberbank tarafından düzenlenen Rusya Formu’nda konuşan Şuvalov, “Ekonomik büyüme adımları ile ilgili memnuniyetsizlikler var. Burada duygulara yer yok. Bir kısım şartlar altında alternatif senaryolar olabilir. Ancak şimdi resesyon yok. Petrol fiyatlarına bağlı olarak büyüme rakamımız yüzde 2-2,5 seviyesinde. Biz yüzde 5 olmasını istiyoruz. Modernizasyon için bu seviye gerekli.” dedi.

Uzmanların önemli bir kısmının ilk çeyrekteki rakamların tüm yılı yansıtmadığında hemfikir olduklarını hatırlatan Şuvalov, “Burada büyüme rakamlarında hızlı bir artış sağlamak için mali yapıda rastgele değişiklik yapmak doğru değil. Bunun için hükümetin acil önlem alması gerekiyor mu? Ben acil önlem gerektiğini düşünmüyorum. Bu çok büyük bir tehlike olabilir…” uyarısında bulundu.

Büyüme için enflasyona göz yumulmayacak

Mevcut ekonomik gelişmelerin kompleks bir durumda olduğunu, bunun Rusya’dan kaynaklanmadığını, küresel yapıdaki zorluklardan etkilendiğine dikkat çeken Şuvalov, “Küresel ekonomik kriz süreci devam ediyor. Gelişiyor. Nasıl ve hangi dalga boylarında gelişiyor? Bunu henüz hiç kimse bilmiyor. Ancak kimse de krizin üstesinden gelindiğini ve Rusya ekonomisi açısından her şeyin yolunda olduğunu söylemiyor.” ifadelerini kullandı.

Bütçe kuralları ile ilgili herhangi bir değişiklik planlamadıklarına da değinen Şuvalov, “Enflasyonla mücadele ajandamızda yer alıyor. Yılın ilk çeyreğinde enflasyon bizim istediğimizden farklı bir boyutta gelişti. Enflasyonla mücadele hükümetin öncelikleri arasında. Büyümenin artması için enflasyonun gevşetilmesi düşüncesine karşıyız.” tespitinde bulundu.