Yıkamadan yenilen domates ürettiler, Rusya'ya ihraç edecekler

296

Hayvancılıktan tarıma varana dek pek çok alanda üretim ve imalat yapan Konya Şeker, özel ısıtma sistemli seralarda topraksız ortamda yıkanmadan yenilebilen salkım domates yetiştirmeyi başardı. Çok özel domates için hedef Rusya pazarı.

'Çatalhöyük' markasıyla tüketicilerin beğenisine sunulan domatesler, Çumra Şeker Entegre Tesisleri'nin üretim prosesinde kullanılan atık enerjiyle ısıtılan serada üretiliyor. Konya Şeker'in yeni ürünü olan Çatalhöyük domatesleri yurt içinde bütün marketlerde satılacak ve Rusya ile Hollanda’ya da ihraç edilecek.

Çumra Şeker Entegre Tesisleri'nde 4,1 milyon Euro'luk yatırımla, toplam 57 bin metrekarelik alanda kurulan seralarda domatesin yanı sıra salatalık, muz, kakao, hurma ve frambuaz gibi Konya ikliminde yetişmesine imkânsız gözüyle bakılan ürünlerin de deneme üretimi yapılıyor. Yıllık 2 bin 500 ton üretilecek olan Çatalhöyük markalı salkım domatesler için kimyasal ilaç yerine biyolojik mücadele tercih ediliyor.

Konya Şeker, şeker üretimi aşamasında ortaya çıkan sıcak kondense suyunu enerji harcayarak soğutmak yerine, başka ürünlerin üretim sürecinde kullanılabilmek için Çumra Entegre Tesisleri bünyesinde seralar kurdu.

Bu seralarda tam kontrollü tarım uygulamasına başlayan şirket, 57 dönümlük alanda, topraksız seralarda ve klimalı ortamda tarım ilacı kullanılmadan salkım domates yetiştirmeye başladı. Topraksız seralarda tarım ilacı kullanılmadan üretilen organik domatesler bu özelliği sebebiyle yıkanmadan yenilebiliyor.