Sberbank Başkan Yardımcısı Gorkov: Türkiye büyük bir “deniz”

264

Sberbank Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, Rusya’da iş yapan Türk firmaları ve Türkiye’de iş yapan Rus firmaları açısından Türkiye’nin büyük bir “deniz” olduğunu söyledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) ve Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın birlikte düzenledikleri “Rusya ve Türkiye finans sektöründeki son gelişmeler ve Sberbank’ın rolü” panelinde Cihan Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Gorkov, Türkiye’de Denizbank’ın alımının Sberbank açısından en büyük yatırım olduğunu söyledi. Finans sektörü açısından alımın Avrupa’nın en büyük yatırımı olarak görüldüğüne dikkat çeken Gorkov, “Alım dolayısı ile memnun olduğumuzu söyleyebiliriz, ama sonuçla ilgili konuşmak henüz erken. Bir yıl geçti ve bu yıl çalışmaya başladık. İlk 3 aylık planı yerine getiriyoruz ve güzel bir sonuç. Yeni kullanmaya başladığımız imkanların büyüklüğünü anlamaya çalışıyoruz. Örneğin burada Rusya’nın çeşitli bölgelerinden ve ayrıca Kazakistan ve Ukrayna’dan gelen iş adamları toplanmış bulunuyor. Bin 500 Rus firması Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Ama aralarında Rus, Kazak ve Ukraynalı şirketler de var. Toplam rakam 5 bin firmayı geçiyor. Zira burada öyle bir fırsatlar var ki daha kimse bu konu üzerinde çalışmamış. Bu gerçek anlamda derin bir okyanus.” dedi. Sberbank Başkan Yardımcısı Türkçe olarak Türkiye’nin büyük bir ‘deniz’ olduğu esprisi yaptı.

Denizbank’ın Türkiye’nin 8. büyük bankası ve 600 şubesi bulunduğunu vurgulayan Gorkov, “Türkiye’nin en iyi bankalarından biri. İlişkilerimizde sinerji oluşturmayı planlıyoruz. Örneğin Antalya Havaalanı’nda Rus turistlerin gelmesini bekliyoruz. Bu yıl sahilde bankamtik sayımızı artırdık, ATM bankamtik sistemine başladık. Sberbank 70 milyondan fazla bankamtik kartına sahip banka. 3,5 milyon gelen Rus turistin yaklaşık 3 milyonun elinde Sberbank kartı var. İnsanlarımızın Denizbank fırsatından yararlanması için kolları sıvadık. Rusça reklamlar hazırladık. Antalya’da hem Türkçe hem Rusça hem de İngilizce reklam yayınlanıyor. Oraya gelen turistlerimizi böyle faal destekliyoruz.” bilgisini verdi.

Türkiye’de kredi ile ilgili bazı projeler üzerinde çalıştıklarına değinen Sberbank Başkan Yardımcısı, “Müşterilerimizin Türkiye’de kredi ile alış veriş yapmasını sağlamaya çalışıyoruz. İki ülke arasında para transferi sistemi ile ilgili projeler düşünüyoruz. Rusya’da çok sayıda Türk işçisini, küçük ve orta ölçekli Türk iş adamlarını göz önünde bulundurursak çok faydalı olacağına inanıyoruz. Yaklaşık 20 maddelik projelerimiz söz konusu.” dedi.

Türkiye’deki Denizbank müşterilerinin benzer avantajlardan Rusya’da Sberbank şubelerinden yararlanabilmesi için de çalışmalar yaptıklarına değinen Rus yetkili, “Bazı sorunlar çözülmüş değil, sistemli köprü kurmayı planlıyoruz. Aslında sadece Denizbank değil, tüm Türk şirketlerin Sberbank’tan yararlanması için sinerji oluşturmaktan yanayız. Sberbank’ın bu atılımı iki ülke arasındaki ilişkilere çok önemli katkı sağlayacak. Öncelikle bu bizim Türk ekonomisine olan yatırımımız. Biz ikili yatırımlara taze kan pomplayan makine gibi olabiliriz. Ekonomi kalkınma ilişkilerindeki en büyük sorun finansal destek. Biz bu köprüyü kurmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.