Rus enerji devi Gazprom yüzde 10 daha az kazandı; 38 milyar dolar

118

Rusya’nın enerji devi Gazprom 2012’de 1,18 trilyon ruble (38 milyar dolar) kar açıkladı. Şirket 2010’da 31,9 ve 2011’de de 44,5 milyar dolar kar açıklamıştı. Gazprom’un karı bir önceki yıla göre yüzde 10 civarında geriledi.

Şirketten yapılan açıklamada, rapor edilen karın enerji endüstrisi ve uluslar arası dev şirketler sektöründe dünyanın en büyük karlılıklarından biri olduğuna dikkat çekiliyor. Gazprom, net gelir bakımından ExxonMobil (44.88 milyar dolar) ve Apple’ın (41.74 milyar dolar) ardından dünyanın en kârlı üçüncü şirketi konumunda. Gazprom’u Çin Sınai ve Ticari Bankası (Industrial and Commercial Bank of China - ICBC) izliyor.

Uluslararası oyuncuların karbon salınımı yoğun enerji üretiminden uzaklaşmaya çalıştığı, nükleer enerjinin belirsizliğini koruduğu ve yenilenebilir teknolojilerin henüz maliyet etkinlik kazanmadığı bir ortamda, doğalgaz, kömür ile temiz enerji üretimi seçenekleri arasındaki en makul köprü olma özelliğini koruduğuna değinen Gazprom, “Doğalgaz, taşımacılık yakıtı teknolojisinde ve daha geniş çaptaki petrokimyasal uygulamalarında bulduğu yeni kullanım alanlarıyla giderek çeşitlenmekte. Temel ihracat piyasalarındaki mevcut ekonomik duraklamanın yarattığı kısa dönemli güçlüklere karşın doğalgaza yönelik güçlü talep projeksiyonlarının ışığında Gazprom’un uzun dönemli operasyonel ve finansal görünümü pozitif eğilimini sürdürmekte.” denildi.

Gazprom Türkiye’ye, 1986 yılından bu yana BOTAŞ’la ve bunun yanı sıra son yıllarda çeşitli özel şirketlerle sürdürdüğü ticaret ortaklığıyla doğalgaz ihraç ediyor. Gazprom nezdinde Türkiye, Almanya’dan sonra ikinci büyük doğalgaz alıcısı konumunda.

Avrupa’ya ve diğer ülkelere yönelik net doğalgaz satışları, fiyatlardaki ortalama %6’lık artışın da etkisiyle 30,386 milyon ruble (%2) artışla 1,469 milyar rubleye (47,3 milyar ABD doları) yükseldi. Doğalgaz satışları hacim olarak %4 azaldı.

Rusya Federasyonu bünyesindeki net satışlar 22.095 milyon (%3) artışla 761 milyar rubleye (24,5 milyar ABD doları) yükseldi. Yurtiçi brüt ortalama doğalgaz fiyatlarında %9’luk bir artış gerçekleşti. Doğalgaz satışları hacim olarak 2012’de 2011 yılına göre %9 düştü.

BDT ülkelerine yönelik net satışlar, hacim olarak %19 düşüşün etkisiyle 107.662 milyon ruble (%16) azalarak 529 milyar ruble (17 milyar ABD doları) oldu. Ruble cinsinden ortalama brüt fiyat (gümrük vergileri dahil) 2012’de geçen yıla göre %12 arttı.

Gazprom’un 2012 sonuçları, Rus doğalgazına yönelik uzun vadeli talebin sürdüğünü gösteriyor. 2011 yılı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki siyasal gerilimler, Fukuşima krizi ve olağandışı düşüklükte seyreden sıcaklıklardan ötürü Gazprom için dikkat çekici bir talep artışının yaşandığı istisnai bir yıl oldu. Ancak 2012 sonuçları da, ciro, FAVÖK ve net gelir sonuçlarının 2010 düzeyinden yüksek olması bakımından, Gazprom’un karmaşık bir ekonomik ortamda sağlam bir finansal performans sergileme yetisinin göstergesi olarak değerlendirildi.

Gazprom açıklamasında, “Ayrıca, 2013’ün ilk ayları Avrupa doğalgaz talebi trendlerinde şimdiden pozitif bir trendin varlığını ortaya koymuş, günlük ortalama doğalgaz arz hacmi 2013’ün ilk iki buçuk ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış göstererek 394 milyon metreküpten 481 milyon metreküpe ulaşmıştır.” bilgisini verdi.