Rumlara Rusya’dan kötü haber

133

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak, Kıbrıs Rum Kesimi’ne verilen 2,5 milyar Euro’luk kredinin yeniden yapılandırılması ile ilgili konuda henüz mutabakat sağlayamadıklarını söyledi.

Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada Moskova ile görüşmelerde borcun ertelenmesi ve faiz oranlarının düşürülmesi konusunda anlaşma sağladıklarını açıklamıştı.

Kıbrıs’tan üst düzey delegasyonun Moskova’da olduğunu, yapılandırma ilgili taleplerini dinlediklerini ifade eden Storçak, “Maalesef, henüz herhangi bir sonuç ya da anlaşma için erken. Mevcut anlaşmalar yazılı metinler üzerinde duruyor. Herhangi bir değişiklik yapmadık. Taslak bir metin de yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Rum Kesiminin yapılandırma ile ilgili talebinin 2 Mayıs’ta kendilerine ulaştığını hatırlatan Storçak, “Borçların düzenlenmesi uzun bir prosüdür. Hükümetin imzası ve parlamentonun onayı gerekiyor… Uluslar arası finansal ilişkiler telaşı sevmiyor. Para sükuneti sever…” uyarısında bulundu.

Diğer taraftan Kıbrıs Rum Kesimi Maliye Bakanlığı, adada faaliyette bulunan Rus bankası VTB’nin girişimi Rus Ticaret Bankası ve OJSC Promsvyazbank’ın operasyonları ile ilgili sınırlamaların kaldırıldığını açıkladı.