Rusya’dan Türk iş adamlarına bölgelere yatırım çağrısı

112

Rusya Sanayi ve Ticaret Odası (TPP RF), Türk iş dünyasını Rusya'nın bölgelerine yatırım yapmaya davet etti. TPP RF Dış İlişkiler Masası Başkanı Vladimir Padalko, Rusya’nın bölgelerinde iş yapmak isteyen Türk işadamlarına destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Moskova’da faaliyette bulunan Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB), TPP RF Dış İlişkiler Masası Başkanı Padalko’nun katılımıyla iş dünyası konulu yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Toplantıya RTİB Başkanı Naki Karaaslan, TPP RF Dış İlişkiler Masası Baş Uzmanı Andrey Yefimenko, TOBBTİM Genel Müdürü, RTİB Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Yavuz, Beko Rusya yöneticilerinden Eldar Abbasov ve diğer RTİB üye ve işadamları katıldı.

Toplantıda konuşan Padalko, “Moskova ve St.Petersburg kentleri artık çok doydu. Burada büyük ticaret merkezleri açıldı. Moskova’nın sanayi ve üretim ağı, çevre bölgelere aktarılıyor. Bölgelere açılmak lazım. Somut projelerle gitmek lazım. Eğer orada tüketici piyasası yoksa, oturup ne konuda anlaşacağız? Oraya gitmeden önce küçük çıkarma yapmanız lazım. Bu konuda biz size gereken desteği mutlaka sağlayacağız. Biz odalar ve şahsi ilişkilerimiz aracılığıyla yardımcı oluruz. Giderken bölge valisinin kapısını çalıp üretim olanaklarıyla fikirlerini sormanız lazım. Çünkü bölgelerde yabancı ortaklara çok sayıda işler var. Siz hangi bölgeye gidip çalışma yapmak istiyorsanız biz size gereken olanağı sunmaya hazırız.” şeklinde konuştu.

DTÖ Rusya için yararlı olacak

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) girdiğini de hatırlatan TPP RF yetkilisi Padalko, “Şimdi bizim 7 yıl adaptasyon zamanımız var. İlk 3,5 yıl en zor zaman olacak. Bu zaman dilimi içinde DTÖ kural ve şartlarına karşı çıkanlar sert şekilde direnecek. Ama hiç bir yere varamayacaklar. Burada tek kural var, ya bu şartları kabul et ya da al paranı geri dön. DTÖ’ün kendine göre yararlı kuralları var. Örneğin bir Türk işadamı, Rusya’daki bir partnerinden kırmızı soğan aldı. Ama “yasak sebze” diye sınırdan geçmesine izin vermiyorlar. Burada uluslar arası oyun kuralları devreye girer. Uluslar arası mahkemeye görev düşer. Bence Rusya’nın DTÖ’ye üye olması güzel bir gelişme. Zamanla güzel gelişme olduğunu karşı çıkanlar da farkedecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Biz dursak bile zaman durmaz

Turizmle ilgili ikili işbirliğin artırılması gerektiğini belirten Padalko, Rusya’da 2013 yılı sonlarına doğru piyasada bazı bilgilerin netleşeceği tahmininde bulundu. Padalko, “Rusya piyasalarında nelerin eksik olduğu ortaya çıkacak. Örneğin Rusya’da fiiliyatta araba lastik disk üretimi yok. Burada 3-4 firma bir araya gelerek ortak işletme kurabilir. Satış piyasası var. Dolayısıyla iş yapma zamanı. Eğer biz durarsak zaman durmayacak. Bizi de sahneden atar, başkaları piyasaya girer. Bu açıdan iş birliği yapmamız lazım.” dedi.

RTİB Başkanı Karaaslan, benzer çalışmaları turizm alanında yapmayı planladıklarını belirterek, “Yakın zamanda Türkiye’ye giderek gerekli çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Amaç, sadece Antalya değil Türkiye’nin diğer bölgelerini de tanıtmak. Kış, sağlık ve inanç turizm alanlarını geliştirmek lazım.” dedi. Karaaslan, TPP RF aracılığıyla bölgelere açılma stratejisini mutlaka değerlendireceklerini sözlerine ekledi.