Rusya’nın TOKİ’sinden Türk inşaatçılara davet

322

Yaşanabilir alanlarda konutlar yaptıran Rusya Konut Geliştirme Vakfı, Moskova Büyükelçiliği’nde Türk inşaat ve inşaat malzemesi üreten firma yetkilileri ile bir araya geldi ve yeni projelerin tanıtımını yaptı.

Toplantıda Rusya’da faliyet gösteren 50 firmanın, Türkiye’den de 15 şirketin temsilcileri yer aldı. Katılımcılar arasında Cevahir Holding Başkanı İbrahim Cevahir ve Türkyie İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkanı Dündar Yetişener bulundu.

Rusya Konut Geliştirme Vakfı Genel Müdürü Aleksandr Braverman Rusya’nın genelinde toplam 13 bin 570 hektarlık arsaya sahip olduklarını söyledi. Braverman, "Rusya’nın 38 farklı bölgesinde 16 milyon metrekarelik konut dizaynı ve inşaatı tamamlandı. Toplam 7 bin 93 hektara eşit 221 arsada konut yapımı tamamlanırken, 6 bin 324 hektarlık alan üzerinde de 103 proje geliştirme aşamasında bulunuyor." dedi.

resim tanımı girin

Gelecek ay düzenlenecek ihaleler ile Rusya’nın farkı bölgelerinde 21 arsayı daha imara açacaklarını kaydeden Braverman, “İhaleye büyük deneyime sahip olan Türk inşaat şirketlerini, finansman gruplarını ve Türk bankalarını da davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

18 Haziran’da yapılacak ihaleye dikkat çeken Braverman, Moskova’nın yeni bölgelerinde 110 hektarlık bir arsayı da bu ihalede sunacaklarını belirtti. Braverman, "Bu arsa üzerinde 450 bin metrekarelik inşaat yapılabilir. Vakıf hayata geçirilecek olan bu projelere 1.8 - 2 milyar dolar finasman aktaracak." bilgisini verdi.

resim tanımı girin

Konut Geliştirme Fonu’nun sunduğu imkanların Türk inşaatçıları için güzel bir fırsat oluşturduğunu belrten RUTİD Başkanı Esad Sarı, “Türk şirketler aslında Rusya’da yatırım yapmak istiyor. Ancak bunun önünde bulunan önemli engellerden birisi Rusya’daki büroktarik işlemler. Bugün dinlediğimiz sunuma bakılırsa bu bürokratik engel atlatılmış oluyor, bu bize göre cezbedici bir gelişme. Somut projelerin olması ve Fonu’nun projelerin tüm safhası boyunca destekleyici çalışmalarda bulunmasını çok olumlu karşılıyoruz.” diye konuştu.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Dündar Yetişener, Türkiye’nin inşaat konusunda Çin’den sonra lider bir ülke olduğunu belirterek, “Bizim inşaatçımız 1999 depreminden sonra değişti. Artık yaptığımız inşaatlar korkusuz yaşam alanları, enerji verimliliği ve enerji korumalı binalar için doğru malzemeler üretiyoruz ve dünyaya satıyoruz. Bu konuda bir numarayız. İki saatlik uçuş mesafimizde olan Rusya yeni bir yapılanma içinde. Biz de Rusya’ya en yakın sanayi ülkesiyiz. Bugünkü toplantıya biz bu mesajı vermek için katıldık." ifadelerini kullandı. İMSAD bünyesinde 28 ayrı alt sektörde 15 bin üretici firma ağının bulunduğuna değinen Yetişener, kaliteyi makul fiyata sattıklarını belirtti.

resim tanımı girin

Rusya’ya 90’lı yıllarda geldiklerini ancak yapılan masraflar yüzünden burada kalamadıklarını ifade eden Cevahir Holding Başkanı İbrahim Cevahir, “Daha sonra kalmamakla hata yaptığımızı anladık. Şu anda 90’lı yıllara göre kar oranı daha düşük olsa bile, Rusya’nın dünya ekonomiler arasında en iyi büyüyen ülke olarak görüyorum. Şu anda gecikmiş de olsak Rusya’ya iyi bir gözle bakıyoruz. Nasip ise bir şeyler yapmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Rusya Konut Geliştirme Vakfı’nın sunumuna da değinen Cevahir, tarife bakılırsa TOKİ’ye benzer bir yapıyı gördüklerini ifade etti. Cevahir, "Ancak tam olarak TOKİ gibi değil. Gaye o! Ama resim aynı değil. Önemli farklar şunlar: konutların yapılacağı bölgeleri kendisi tespit ediyor. Serbes ticaret ihale sistemi yok. ‘Şurada bir konut yapacaksın, şu fiyata yapacaksın. Şu fiyata satacaksın. Satamadığın halde ben senden konutların yüzde 35’ini yüzde 30 düşük fiyat ile satın alırım’ diyor. Halbuki TOKİ öyle yapmıyor. Liberalleşmiş ticari sistemi ile yola çıkıyor. Ticareti serbest bırakıyor. Bu izlenimler duyduğumuz sunumdan oluşuyor. Bunların da yabancı yatırımcıyı cezbedici koşullar olduğunu düşünmüyoruz. Bir kaç görüşme yapmayı planlıyoruz. Sistemi daha iyi anladıktan sonra duruma bakacağız." dedi.