Rusya 90 ton domates ve 20 ton çileği Türkiye'ye geri gönderdi

400

Türkiye’den Rusya’ya getirilen 90 ton domates ve 20 ton çilekte batı çiçek güvesi bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen toplam 90 ton domates ve 20 ton çilek üzerinde özel sağlık taraması yaptı.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “Türkiye’den Rusya’nın Novorossiysk ve Gelencik limanlarına getirilen 90 ton domatesi kontrol ettik. Domates üzerinde hijyenik sağlık sertifikası da bulunuyordu. Fakat belgeye rağmen, laboratuvarında yapılan araştırmada ürünlerde tehlikeli haşarat sayılan batı çiçek güvesi tespit edildi. Bölgenin Kavkaz limanında da Türkiye’den getirilen 20 ton çilek üzerinde kontrol yapılırken, üründe yine batı çiçek güvesi bulundu. Bu nedenle 90 ton domates ve 20 ton çileğin Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdik.“ dedi.

Rosselhoznadzor sözcüsü, Ocak ayından bu yana Türkiye’den getirilen toplam 56 ton çileğin de benzer gerekçeyle geri gönderildiğini hatırlattı.