Rusya’dan nakit çıkışı Mayıs ayında iki kat arttı

49

Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Aleksey Ulyukayev, St.Petersburg’da gerçekleşen ekonomi formunda yaptığı açıklamada nisan ayında nakit çıkışının bir önceki aya göre iki kat arttığını söyledi.

Kesin rakam vermek istemediğini ifade eden Ulyukayev, “Bir önceki aya göre Mayıs ayında çıkış iki kat arttı. Burada genel sebepler var. Muhtemelen nisan ayında çıkışın neden azaldığını sorarak başlamamız gerekiyor.” dedi.

2013 için 10 milyar dolar olarak öngörülen nakit çıkışı ile ilgili herhangi bir değişiklik planlamadıklarını vurgulayan Ulyukayev, “Resmi olarak tahminlerimizi değiştirmiyoruz. Bu rakam geçen yılın ortasında öngörüldü. Şimdi şartlar değişti. Ancak her ay bir düzenleme yapmak istemiyoruz. Yeni gelişmelerle birlikte bu yıl ve gelecek yıl için revize yapılabilir…” ifadelerini kullandı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatyev daha önce yaptığı açıklamada Mayıs ayındaki çıkışın beklenenin üzerinde olduğunu ifade etmişti.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç ise Mayıs ayında nakit çıkışının 8 milyar doları bulacağı öngörüsünde bulunmuştu.

Rusya Ekonomi Bakanlığı verilerine göre Mart ayında 7,8 milyar dolar olan nakit çıkışı, Nisan ayında 3,5-4 milyar dolar aralığına gerilemişti.