"Denizbank, Rusya-Türkiye finans ilişkileri sözcüsü oldu"

110

Sankt-Petersburg’da devam eden Uluslararası Ekonomi Forumuna büyük sayıda tanınan Türk iş adamları katılıyorlar. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş Rusya'nın Sesi Radyosu'nun sorularını cevapladı.

Hakan Bey, Denizbank’ın Sberbank tarafından satın alınmasından bir sene gibi bir süre geçti. Şu anda Denizbank’ta nasıl değişiklikler var?

Tabii artık Türkiye’nin Sberbank’ın kolu olarak değerlendirildiğinde Denizbank tabii ki o çok büyük yapı içerisine integrasyon süreci devam ediyor. Fakat Denizbank ta kendi içerisinde geçirdiği kuruluşundan bu yana ki ben kurucu genel müdürüyüm 16 yıllık süreçte çok doğru işler yaptı. Şu anda yaptığımız şey aslında ‘best practices exchange’ dediğimiz yani Sberbank’ta iyi ne varsa biz alıyoruz, bizde iyi ne varse hissedarımız almaya çalışıyor. Ama onun da ötesinde tabii artık Rus müşteriler ve firmalar bize çok daha yakın, bizim Türkiye’den olup da Rusya’da iş yapan müşteriler bize çok daha yakın. Dolayısıyla biz bir anlamda Rusya Türkiye ilişkilerinin finansal anlamda sözcülüğüne soyunduk. Ama genel yapımız itibariyle stratejimiz yönetimimiz tamamen Sberbank’ın ve grup CEO’muz German Gref’in desteklediği yönde gelişiyor. Sonuçlarımız da gayet iyi.

Peki Rus şirket tarafından Denizbank’ın satın alınması müşteri portföyünüzü bir şekilde etkiledi mi etkilemedi mi?

Negatif bir etkisi hiç olmadı. Tersine pozitif olarak tabii ki çok büyük ve Avrupa’nın üçüncü büyük bankasının hissedarımız haline gelmesi bizim gücümüzü artırdı. Ve o anlamda da büyüme figürlerimiz eskiden de olduğu gibi gayet büyük oranlarla devam ediyor.

Türkiye’deki Citibank’ın satın alınması söz konusu. Gelişmeleri bize aktarabilirmisiniz?

Şimdi Rekabet Kurulu’muzdan ve BDDK’dan yani Türkiye regülatöründen ve rekabet kurulundan onayımızı aldık. Şimdi her iki banka yani CitiCorp’un retail kısmı ile Denizbank olarak görüşmelerimizi sanıyorum Temuz başında sonlandırıp işlemi kapatacağız. Onlar sonra da oradaki 600 binden fazla müşterinin hessaplarının bizde açılması, kredi kartlarının verilmesi şeklinde gibi bir transfer işlemi, yani oradan oraya sistemi geçirme işlemi devam edecek. Çok sağlıklı gidiyor ve gücümüze güç kattı. Çünkü 1500’den fazla iyi eğitilmiş bankacı bizim takımımıza katılıyor ve Sberbank gücüne güç katıyor ve Denizbank gücüne güç katıyor.

Peki bir sene öncesine Denizbank Türkiye’nin ilk on bankasına giriyordu. Şimdi Citibank’ın satın alınmasıyla piyasadaki pozisyonunuz ne durumda olacak?

Esas itibariyle Citibank’ın Türkiye retail operasyonlarının bize ilavesi bazı konularda bize sıra atlatıyor, bu kredi kartı sayısı ve benzeri ama normalde sektörde özel banka arasındaki beşincilik konumumuzu değiştirmiyor.