DTİK Avrasya Bölge Komitesi’nden Gürcistan’a çıkarma

119

Düzenli olarak biraraya gelen DTİK Avrasya Bölge Komitesi, Gürcistan’ın Batum kentinde, Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği, Acara Ticaret ve Sanayi Odası ve T.C. Batum Ticaret Ateşeliği ziyareti gerçekleştirdi. Bölge hakkında detaylı bilgi edinen komite üyeleri, Türk Diasporası adına çalışmalarını sürdüyor.

Avrasya Bölgesi’nde Türk iş dünyasını temsil eden DTİK Avrasya Bölge Komitesi, Komite Başkanı Ali Galip Savaşır (Rusya), Başkan Yardımcıları Selçuk Yüce (Kazakistan), Ercan Bekar (Ukrayna), Cemal Yangın (Azerbaycan), üyeler Bozkurt Kaplangı (Rusya), Sabahattin Yavuz (Rusya), Mustafa Çalkan (Rusya), Adem Nural (Türkmenistan), Ali Ihsan Akıskalıoğlu (Gürcistan), DEİK-DTİK Koordinatör Yardımcısı Zeynep Bulaç ve DTİK Avrasya Bölge Komitesi Sorumlusu Tuğba Bal katılımlarıyla 19-20 Haziran 2013 tarihlerinde, Batum-Gürcistan’da, komite üyesi Ali İhsan Akıskalıoğlu’nun evsahipliğinde biraraya geldi.

DTİK Avrasya Bölge Komitesi, öncelikle düzenli olarak gerçekleştirdikleri toplantılarını yaptı. Toplatının akabinde, T.C. Batum Ticaret Ateşesi Sn. İsmail Volkan Berker makamında ziyaret edildi. Söz konusu ziyarette Komite Başkanı Ali Galip Savaşır, DTİK ve DTİK Avrasya Bölge Komitesi çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Sn. Berker ise öncelikle bu ziyaretten ötürü oldukça memnun olduğunu belirtti. Daha sonra ise, Gürcistan ekonomisi, ticareti ve söz konusu ülkeye yapılan yatırımlar hakkında bilgiler aktardı. Gürcistan’ın ekonomi politikaları ile ilgili bilgiler paylaşan Sn. Berker, Gürcistan'da yatırım yapılan sektörlerin başarılı bir şekilde ilerlediğini ifade ederek komite üyelerini bilgilendirdi.

Anılan ziyaret sonrasında DTİK Avrasya Bölge Komitesi Nobel Kardeşler Müzesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Müze ziyaretinin ardından şehir turu gerçekleştirilerek Batum’un önemli yerleri tanıtıldı.

Batum programının ikinci gününde, DTİK Avrasya Bölge Komitesi Gürcistan Uluslararası Yatırım Derneği’ni ziyaret etti. Derneğin tanıtımını ve faaliyetlerini içeren sunumun izlenmesinin ardından, DTİK Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Savaşır Komite toplantıları, faaliyetleri ve diaspora çalışmaları hakkında bilgi aktardı.

resim tanımı girin

DTİK Avrasya Bölge Komitesi, son ziyaretini Acara Ticaret ve Sanayi Odası’na gerçekleştirdi. Acara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamaz Shavadze, Türk iş adamlarının böyle bir oluşum içerisine girmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ziyarette, Türkiye- Gürcistan ticareti hakkında bilgiler aktardı. “Batumi’de Yatırım Yapma” sunumunun ardından DTİK Avrasya Bölge Komitesi ve Acara Ticaret ve Sanayi Odası çalışanlarının karşılıklı soru cevaplarına geçildi. Shavadze Türk heyeti ile tanışmaktan oldukça mutlu olduğunu ve ziyaretlerin devamını temenni ederek sözlerine son verdi.

DTIK Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Savaşır, Bakü’de düzenlenen Türk Dildeş Ülkeler İşbirliği Konseyi 1. Diaspora Forumu’na ve Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası’nın yıllık toplantılarına katıldı. Rusya pazarı ile ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımı yapan Savaşır, Avrasya coğrafyasının önemine dikkat çekti ve Türk diasporasının güçlenmesi için bu tür etkinliklerin artırılmasını istedi.