Rönesans Holding’ten Rusya’ya 1 milyar dolarlık yatırım

549

Rusya’nın en büyük inşaat firması olan Rönesans İnşaat, Terra Nova Şirketi ile Marine Facade Projesini hayata geçirmek için St.Petersburg Ekonomik Forum Kapsamında ortaklık anlaşması imzaladı.

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde Neva Nehri’nin ağzında bulunan Vasilevski Ada’sının denizi doldurmak suretiyle genişletilip, liman ve yeni yaşam alanlarının inşa edilmesi için Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman Ilıcak’ın katılımlarıyla Rönesans İnşaat ve Terra Nova arasında ortaklık anlaşması imzalandı.

Yatırım bedeli 1milyar dolar olarak hesaplanan projede yaklaşık 800 bin metrekare deniz dolgusu yapılacak. Doldurulan bu alana, toplam alanı 339 bin metrekare olan 4 parsel üzerinde 5.613 adet konut ve ticari ünite ve toplam 4 bin araçlık otopark inşa edilecek. Projenin brüt inşaat alanı 500 bin metrekareyi buluyor.

Projenin ilk aşaması olan denizi doldurma işleminin 2014 yılının ikinci çeyreğinde başlayıp, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. Projenin inşası 2015’in ikinci çeyreğinde başlayacak ve 2020’de tamamlanacak.

Rönesans İnşaat Hakkında

1993 yılında St. Petersburg’da Rönesans İnşaatın temellerini atan Erman ILICAK, 2000 yılında firmanın Moskova Ofisini açtı. 2001 yılında ise, gayrimenkul yatırımları için Rönesans Gayrimenkul yatırım Şirketi kuruldu.

2012 yılında ENR Top 225 Uluslararası Müteahhitler Listesinde 81. Sırada yer alan ve Rusya’da inşaat sektöründe yabancı şirketler arasında 1 numara olan Rönesans İnşaat’ın, 40 farklı şantiyede, 33 binden fazla çalışanı bulunuyor.

İnşaat Gayrimenkul yatırım projelerinin dışında enerji sektöründe de başarılı projelere imza atmaya devam eden Rönesans Holding geride bıraktığı 20 yılın ardından Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olmaya devam ediyor.

2006 yılında Rusya’da kurulan Terra Nova şirketi, 2007 yılında St. Petersburg şehir yönetimiyle stratejik yatırım anlaşması imzaladı. Rusya Devleti tarafından, St. Petersburg şehrinde Vasilevski Adasının batı sahillerindeki 476 hektarlık alana inşaat yapabilme yetkisi verilen Terra Nova şirketi; ilk olarak Morskoy Facade bölgesinde 2008 yılında kullanıma açılan limanı inşaa etti ve 2011’de de bölgedeki ilk konut inşaatına başladı.