Özyeğin’in ikinci bankası “İkano Bank” Rusya’da faaliyete başlıyor

270

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin’in bankası Credit Europe Bank ve IKEA ortaklığı ile kurulan İkano Bank Rusya’da faaliyetlerine başlıyor. Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Credit Europe Bank Rusya Genel Müdürü Haluk Aydınoğlu, dünya markası olarak bankacılık faaliyetlerini artırmaya devam edeceklerini belirtti.

Moskova’da Credit Europe Bank Rusya Genel Müdürlüğü binasında 2013 yılının sonlarına doğru operasyon işlemlerine başlayacak İkano Bank’ın tanıtımı yapıldı. Tanıtıma Aydınoğlu’nun yanısıra, İkano Grubu Başkan Yardımcısı Mats Hakansson ve İkano Rusya Genel Müdürü Herik Ensen katıldı. İkano Bank’la ilgili kısa bilgiler veren Aydınoğlu, her iki kurumun yıllardır beraber çalıştığına işaret ederek, “Credit Europe Bank ile İKEA arasında 5 yıldır çok verimli ve istikrarlı bir işbirliği devam ediyor. Bankamız Rusya’da İKEA müşterilerine tüketici kredi hizmetlerini sunuyor. Şimdi ise güçlerimizin birleştirilmesi zamanı. Dolayısıyla ortak bir banka kurulması için gerekli lisansın verilmesi hususunda anlaşmıştık. Bugün ise Rusya Merkez bankası bu lisansı verdi. Önce kurumsal müşterilere hizmet verecek bu bankayla belli bir deneyimin ardından diğer kategorideki müşterilere de hizmet vermeyi düşünüyoruz.” dedi. İkano Grubu Başkan Yardımcısı Mats Hakansson yaptığı konuşmada, Rusya piyasasının kendileri açısından çok önemli ve perspektifli olduğunu belirtti. Hakansson, “Bu ortak bankamız sayesinde Rusya’da sayısı artan müşterilerimize daha verimli hizmetler vereceğimize inanıyoruz. Çünkü bu başarımızın sırrı Credit Europe bank ile yıllara dayanan istikrarlı işbirliğinde yatıyor. Biz üretim deneyimi, bilimsel-teknoloji bilgiler, ayrıca gerçek bir ortaklık tecrübesine sahibiz. Bu deneyimlerimiz sayesinde Rusya’daki müşterilerimize çok kaliteli hizmet sunacağız.” bilgisini verdi.

resim tanımı girin

İkano Rusya Genel Müdürü Herik Ensen, “Bu ortak bankamızla Credit Europe Bank ile gelecekte daha verimli işbirliğimize inanıyoruz. Rusya’da çok sayıda müşterilerimize kalite şekilde hizmet etmeyi planlıyoruz. 1998 yılında kurulan İkano, Almanya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, Polonya, Skandinav ülkelerinde faaliyet gösteriyor. Kurumumuz Asya kıtasında da çalışmalarını sürdürüyor. İkano Grubu’nun 6,2 milyar avroluk aktifi var. Bizde ortalama 3 bin 558 personel çalışıyor. Ortak eserimiz sayılan İkano Bank, Rusya’da IKEA ve Marks Spencer gibi kurumsal müşterilerimize bankacılık hizmetleri verecek. Konuyla ilgili çalışmalarda Rusya Merkez Bankası ile verimli işbirliği ve çalışmalar yaptık.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de krizler bizi daha da kuvvetlendirdi

Cihan’a özel konuşan Aydınoğlu, “Dünyanın büyük kurumlarından sayılan IKEA’nın kardeşi İkona ile olan işbirliğimizi bugün daha da geliştirdik. Türkiye’de kredi kart programlarına benzer bir programla yola çıkmayı düşünüyoruz. Ortak bankamızda farklı kredi kart hizmetleri olacak. Amacımız bu hizmette daha iyisini yapmak. IKEA müşteri potansiyelleri ile pazar payımızı artıracağız. Credit Europe Bank’ın bugün Rusya’da 3 milyondan fazla müşterisi var. Bankamız dinamik şekilde gelişerek büyüyor. Bankamız 1987’de kurulan Uluslar arası Grup FIBA’nın bünyesinde. FIBA, Türkiye, Rusya, Hollanda, Almanya, Belçika, İsviçre, Romanya, Çin, Dubai, Ukrayna ve Malta’nın finans ve finans dışı piyasasının birçok alanında kendi faaliyetlerini artırıyor. 2012’de net gelirimiz 2,8 milyar rubleye ulaştı. Aktiflerimiz 97,9 milyar rubleden 117,7 milyar rubleye kadar (yüzde 20,2) arttı.” dedi.

resim tanımı girin

Üçüncü bankanın da lisansı tamam

İkona Bank ile Rusya’da başarılı çalışmalara imza atacaklarını belirten Aydınoğlu, yakın zamanda Fransız Auchan market zinciriyle benzer ortak banka faaliyetlerine başlatacakları bilgisini de verdi. Aydınoğlu, “O bankanın da lisansını aldık. Allah nasip ederse Rusya’da 3 bankamız olacak. Burada önemli nokta şu: İKEA ve Auschan gibi dünya devleri kendi ülkelerine ait bankalardan ziyade Rusya’da bizimle ortak oluyor. Burada İsveç ve Fransız bankalar da var. Ayrıca güçlü Rus bankaları da var. Ama onların arasından bizim tercih edilmemiz önemli bir olay. Bu da Türk bankacılığının gücünü kanıtlıyor. Ama bu ortaklıklar Rusya ile sınırlı kalmayacak. Credit Europe Bank, dünya devi olma yolunda hızlı adımlar atmaya devam ediyor. Dünyada krizler olurken, bizim böyle adımlar atmamız büyük başarı. Çünkü biz Türkiye krizlerinde yetiştik. O krizler bize büyük bir okul oldu. Bu da bizim avantajımız. Bugün Avrupalı yöneticilerinin çoğu dalgalanmanın ne olduğunu bilmiyor. Biz ise bunlarla büyüdük. Rusya’da Türk şirketlerinin başarı sırrı da burada aslında. Burada markalaştık. Hüsnü beyin (Hüsnü Özyeğin) güzel bir sözü ve isteği var: Türk markalarını Rusya’ya taşıyalım, destek olalım. Buna destek olmamız lazım. Türkiye artık Türkiye’ye sığmayan bir ülke.” şeklinde konuştu.