Moody’s, Rus bankalarının notunu düşürdü

99

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Moody’s, Rusya’nın en büyük bankalarının uzun vadeli borçlanma ve mevduat notlarını düşürdü. Moody’s’e göre Rusya’nın zor günler için bir kenara koyduğu paranın bankalara kredi desteği sağlama kapasitesi önceki döneme göre azaldı.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın notu A3’ten Baa1’e, VTB Bank ve VTB24’ün Baa1’den Baa2’ye ve Rus Tarım Bankası’nın notu da Baa1’den Baa3’e düşürüldü. Bankaların uzun vadeli görünümleri ise istikrarlı olarak değerlendirildi.

Moody’s’e göre herhangi bir sistematik kriz olması durumunda Rusya hükümetinin likit sorununu çözme kapasitesinde gerileme oldu. Raporda, “Hükümetin mali pozisyonu 2008’e göre gerilemiş durumda. Rezerv ve Ulusal Refah Fonlarında tutulan rakam 2008’de gayri safi milli hasılanın yüzde 16,1’ine denk gelirken, şimdi bu oran yüzde 8,5’e kadar geriledi.” hatırlatmasında bulunuldu.

Rusya hükümetinin kontrolünde olan bankaların önümüzdeki 1-1,5 yıllık dönemde negatif baskıları karşılama kapasitesi de nispeten zayıfladı.

Rusya’nın büyüme rakamlarındaki düşüşe petrol, doğalgaz ve diğer hammadde ihracatına dayalı ekonomik yapı neden oluyor. Rusya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre 2013’te ülke yüzde 3,6 ve 2014’de de yüzde 4,3 büyüyecek. Enflasyon ise yüzde 5-6 aralığında tutulması planlanıyor.

Rusya geçen yıl 2009 krizinden bu yana yüzde 3,9’la en düşük büyümesini gerçekleştirmişti. Yatırımların azalması ve Avrupa ülkelerinin petrol ve doğalgaz talebini düşürmeleri Rusya ekonomisini olumsuz etkiliyor.