Rusya’da tutuklu 13 iş adamı affedildi

165

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın tutuklu iş adamlarına yönelik çıkardığı af yasasından ilk olarak 13 kişi yararlandı.

İş dünyası Ombudsmanı Boris Titov, “Şuanda 13 kişi affedildi. 8 kişi nezarethaneden, 5 kişi ise cezaevinden ayrıldı.” dedi.

Duma, 2 Temmuz’da ekonomik suçlarla ilgili af ilan etmişti. Duma’nın kararına 298 milletvekili evet oyu verirken, bir milletvekili çekimser oy kullanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iş dünyası ombudsmanı Titov’un Mayıs ayında önerdiği ilk ekonomik af taslağını reddederken, daha sonra revizyona ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

Diğer taraftan çıkan affın Yukos’un eski sahiplerinden Mihail Hodorkovski ve iş ortağı Platon Lebedev’i kapsaması beklenmiyor. 50. yaş günü nedeni ile Haziran ayı sonunda Moskova’da Hodorkovski’ye destek mitingi düzenlenirken, polis taşkınlık yapan bazı göstericileri gözaltına almıştı.

Rusya Devlet Başkanlığı Duma Temsilcisi Garry Minh’e göre aftan en az 3 bin kişi yararlanabilecek. Rusya Sivil Haklar Komisyonu Başkanı Pavel Kraşeninnikov’a göre ise bu sayı 10 bine kadar çıkabilir.