Rusya'dan Türk TIR'larına engel

258

Türk TIR'larının kabusu haline gelen Rusya, özel sigorta zorunluluğuyla ihracatçının önüne bir set daha çekti. Uygulama eylül ve ekimdeki ihracatları zora sokacak

Rusya Türk TIR'larına uyguladığı prosedürlere bir yenisini daha ekledi. Birleşmiş Milletler'in (BM) TIR taşımacılığıyla ilgili 1975 tarihli anlaşmasını tek taraflı olarak feshedeceğini açıklayan Rusya, sektörde endişe yarattı. Karar hayata geçerse Rusya'ya giren Türk TIR'ları özel sigorta yaptırmak zorunda kalacak. Kararın hem maliyetleri hem de gümrükteki kuyrukları artıracağı belirtiliyor. Çünkü 1975'teki anlaşma, malların yükleme merkezinde mühürlenmesini, transit geçiş ülkelerinde sadece evrakların kontrol edilmesini öngörüyor. Kararın özellikle eylül ve ekimdeki yoğun sezonda Türk ihracatçılarını etkilemesi bekleniyor.

Sefer başına 100 dolar

14 Ağustos'ta yürürlüğe girmesi beklenen kararı Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Fatih Şener yorumladı. Şener, uygulamanın sektöre milyonlarca dolar ek maliyet çıkaracağını söyledi. Bu rakam da sefer başına 100 dolar olarak hesaplanıyor. Türkiye'den Rusya'ya 6 milyar dolarlık ihracat yapıldığını belirten Şener, "Şu anda Rusya'dan 100 milyon dolarlık hizmet satın almak zorundayız. Bu son uygulama da tuz biber oldu. Konuyu yasal mercilere şikâyet edeceğiz" dedi.