Rusya devlet görevlileri yabancı bankalarda hesap açamayacak

56

Rusya rüşvetle mücadele çerçevesinde milletvekilleri, hakimler, devlet şirketlerinin yöneticileri, eşleri ve 18 yaşından küçük çocuklarının yurt dışı bankalarda hesap açmaları ya da finans kuruluşlarında hisse almaları yasaklandı.

Mayıs ayında çıkartılan yasa çerçevesinde görevlilerin yurt dışındaki bu tür finansal varlıklarını ülkeye taşımaları için verilen 3 aylık süre bugün doldu. Yasaya uygun hareket etmeyen görevliler koltuklarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko bazı senatörlerin yurt dışı hesapları nedeni ile görevlerinden ayrıldıklarını söyledi.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma basın merkezinden yapılan açıklamada milletvekillerinden yasa nedeni ile görevini bırakan olmadığı belirtildi. Kaynaklara göre, 15 milletvekili yurt dışındaki hesaplarını Rusya’ya taşıdı.

Rus milyarder Roman Abramoviç, yurt dışı hesapları nedeni ile Çukotka Bölge görevinden istifa ederken, Rusya’nın nano teknoloji şirketi Rusnano’nun başkanı Anatoli Çubays yurt dışı hesaplarını Rus bankalarına aktardı.

Rusya, Uluslar arası Şeffaflık Örgütü’nün hazırladığı rapora göre 174 ülke arasında 133’üncü sırada yer aldı.