Kadirov, Çeçenistan’a 400 metrelik gökdelen inşa ediyor

924

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin lideri Ramazan Kadirov, Grozni’ye inşa edilecek 400 metrelik kule için onay verdi. Kadirov’un babasının adının verildiği “Ahmet Kulesi”, 80 katlı olacak ve 3 yıl içinde tamamlanacak.

Mimarisini Aleksandır Zusik’un üslendiği kulede, 500 odalı bir otel, 100 adet lüks daire, panaromik restoran, ofis, fitness center ve havuz bulunacak. Ayrıca, kulenin altında Çeçenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Ahmet Kadirov adına bir müze olacak. Kule ile ilgili açıklama yapan Mimar Zusik, inşa edilecek kulenin bir benzerinin bulunmadığını söyledi.

Kule tamamlandığı zaman orta çağdaki gözetleme kulelerine benzeyeceğini ifade eden Zusik, “Aslında bu bir dikey şehir. Çünkü içerisinde bir şehirde olması gereken bütün fonksiyonlar bulunacak. Binanın yapım aşamasında da yaklaşık 10 bin kişilik çalışma gücü kullanılacak. Umarım, Ahmat Kulesi, Ahmet Hacı (Kadirov)’nın hatırasına layık olur.” şeklinde konuştu.

Binanin mimarlarından Vladimir Travuş da yaptığı açıklamada, Çeçenistan’ın deprem bölgesinde olduğunu, teknik olarak güçlü inşa edilecek gökdelenin 10 şiddetinde depreme karşı dayanıklı olacağını söyledi.

“Grozni City-2” projesi çerçevesinde inşa edilecek kulenin bütçesinin, Çeçenistan Cumhuriyeti hazinesinden sağlanacağı açıklandı.

Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de 42 katlı dev gökdelenler ve Rusya’nın en büyük camisi bulunuyor. Kadirov kendi adını taşıyacak yeni bir cami inşası için de hazırlıklara başladı.