Çağlayan: Kur spekülasyonu ekonominin aleyhinde olur

67

Kazan’da düzenlenen Türkiye-Tataristan İş Forumu’na katılan Türkiye Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan daha sonra basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gündemle ilgili konuları değerlendiren Ekonomi Bakanı kar amaçlı kur spekülasyonlarının hem Türkiye ekonomisi hem vatandaşların şahsi refahının aleyhinde olacağının uyarısında bulundu.

Türkiye-Tataristan İş Forumu’na katıldıktan sonra Zafer Çağlayan, Tataristan Cumhur Başkanı Rüstem Minnihanov’un eşliğinde kısa bir Kazan turu yaptı. Rusya’nın en önemli helikopter fabrikasında yeni modellerin üretim süreciyle tanıştı. Bakan Çağlayan daha sonra Sovyetler döneminde tek inşa edilen Zakabannaya Camisi’ni gezdi.

Şehir turunu tamamlayan Bakan Çağlayan Türk basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Çağlayan, Merkez Bankası politikaları, dolar kurunun 2 TL sınırını geçmesini, ekonomik büyümenin yavaşlaması ve ihracatla alakalı birçok konuya değindi. Vatandaşlara sağduyulu olma çağrısında bulunan Ekonomi Bakanı, kar amaçlı kur spekülasyonlarının hem Türkiye ekonomisi hem vatandaşların şahsi refahının aleyhinde olacağının uyarısında bulundu. Ayrıca paniğe kapılmamalarını tavsiye eden Çağlayan, Türk Lirası’na sadık kalanların geleceklerini garantiye aldıklarını vurguladı. Çağlayan bu bağlamda ‘Arpa eken arpa biçer’ ifadesini kullandı. Tataristan Cumhurbaşkanı ve yerli yöneticilerle çok sıkı temas halinde olduklarını sözlerine ekleyen Çağlayan, yapılan anlaşmaların Rusya ve Türkiye adına büyük bir adım olarak nitelendirdi.

G20’de 2008 krizinin negatif etkilerine ağırlı verilecek

5-6 Eylül arasında Rusya’nın St.Petersburg kendinde gerçekleşecek G20 Zirvesi ile ilgili bilgi veren Çağlayan, 2008 krizinin hala süren negatif etkilerini giderme çabalarını üzerine ağırlık verileceğini ifade etti. G20 liderlerinin Suriye’yi de tartışacakları belirten Çağlayan, yaşanan dram hem bölgenin istikrarını hem Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkilediğini söyledi. Ekonomi Bakanı, bu kargaşanın durması sonucunda iki ülkenin de çok daha ileri pozisyonlarda olacaklarını söyledi.

İleriye dönük çalışmalarıyla ilgili bazı bilgileri paylaşan Çağlayan, Türkiye’ye daha da çok yatırım cezp etmek için birçok gezi yapacağını söyledi. Avrupa, Ortadoğu ve Pasifik bölgelerine ağırlık vereceklerini belirten Çağlayan, “Beni Türkiye’de bulmak oldukça zor olacak.” dedi.