İHKİB Başkanı Tanrıverdi: Rusya operasyonlarımız yetersiz

211

İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi sektörün Rusya’ya yönelik ihracatının toplam ihracat içindeki payının çok yetersiz olduğunu, Rusya’ya yönelik operasyonlarda daha cüretkar olacaklarını söyledi.

Moskova’da faaliyette bulunan Rus-Türk İşadamları Birliği’ni (RTİB) ziyaret eden Tanrıverdi ve beraberindeki heyet, RTİB Başkanı Naki Karaaslan’la Rusya pazarını değerlendirdi. Görüşmeden çok istifade ettiğine değinen Tanrıverdi, birliklerine üye şirketleri Rusya’da yatırım yapmaya davet edeceklerini ifade etti.

resim tanımı girin

Tanrıverdi konuşmasında, “İHKİB olarak ihracatımız hazır giyim ve tekstilde 26 milyar dolara ulaşmış durumda. Ancak Rusya operasyonlarımız sadece 800 milyon dolar. Rusya piyasasında kat edeceğimiz çok mesafe var. Türkiye’ye döndüğümde gerek bizim sektörümüzde gerek tarım, tıp, hayvancılık gibi birçok sektördeki tanıdığımız iş adamlarına Rusya yatırımlarında daha cüretkar hareket etmelerini tavsiye edeceğim.” dedi.

Hazır giyim fuarına katılmak, Rusya’daki ekonomik gelişmeleri bizzat görmek ve Rusya pazarının nabzını tutmak üzere Moskova’ya gelen İHKİB Başkanı Tanrıverdi, Moskova’da bir dizi görüşmeler yaptı.

Rusya küresel mali krizi en az zararla atlattı

Rusya Ekonomi bakanlığı ve Merkez Bankası’nın temkinli politikaları sayesinde Rusya’nın küresel mali krizden en az zararla çıkan ülkelerden biri olduğuna değinen Karaaslan, Rusya’da yerel yönetimlerin yatırım odaklı çalıştıklarını, bölgelerin refahı ve istikrarı için yabancı yatırımcıyı desteklediklerini söyledi.

resim tanımı girin

Türk girişimcilere Moskova’nın dışına odaklanmaları çağrısında bulunan Karaaslan, Türkiye ve Rusya’nın karşılıklı olarak birbirlerine ihtiyacı olduğunu, adeta iki ülkenin birbirini tamamladığını ifade etti.

Rusya’nın uçsuz bucaksız coğrafyası, yaşlı nüfusu ve bazı sektörlerdeki açıklarına değinen Karaaslan, “Türkiye’de genç bir nüfus var. İnşaat, hizmet sektörü ve KOBİ’lerde Türkiye’nin çok özel tecrübeleri var. Bu durum iki ülkeyi birbirine bağımlı hale getiriyor.” şeklinde konuştu.

Hazır giyim sektörü açısından Rusya’daki ana problemin kalifiye eleman açığı olduğuna değinen konuşmacılar, bu problemin giderilmesi halinde yatırımcıların Rusya’ya daha hızlı geleceğini ve imalatı burada yapacaklarına dikkat çekti.