Rosatom: Suriye konusu Akkuyu nükleer santral projesini etkilemez

213

Rusya Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Başkanı Sergey Kiriyenko, Suriye’de yaşanan sorunun Türkiye’de inşa edilecek Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’ni etkilemeyeceğini açıkladı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, Türkiye ve Rusya arasında Suriye konusunda farklı yaklaşımlarının nükleer santral inşaatını etkilemeyeceği değerlendirmesini hatırlatan Kiriyenko, “Ben de aynı açıklamayı yapabilirim…” dedi.

Akkuyu nükleer santralin stratejik bir proje olduğunu kaydeden Kiriyenko, “Yapımı 7 yıl sürecek santral, 60-80 yıl arasında işletilecek. Bu sürede daha çok fikir ayrılıkları olabilir. Ancak stratejik projeler bu olaylardan hiçbir şekilde etkilenmemeli…” değerlendirmesinde bulundu.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Rosatom resmi temsilcisi Sergey Novikov, “Türk partnerlerimizle sağladığımız anlaşma doğrultusunda belirlediğimiz iş planından taviz vermeden Mersin Akkuyu’nun inşası ile ilgili çalışmaları sürdürüyoruz.” dedi. Novikov, Enerji Bakanı Yıldız’ın açıklamalarına katıldıklarını söyledi.