Rusya ekonomi bakanı: Ağustos daha kötü geçti, işsizlik artabilir

138

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Rusya’nın gayri safi milli hasılasının ilk sekiz ay için yüzde 1,5 büyüdüğünü, ancak mevsimler etkiler dikkate alındığında aylık büyümenin sıfır olduğunu söyledi.

Soçi’de düzenlenen uluslar arası yatırım forumunda konuşan Ulyukayev, “Ağustos, Temmuz ayından daha kötü geçti… Daha iyi olması için de görülür bir işaret yok…” eleştirisinde bulundu.

Ulyukayev, ekonomik durgunluk nedeni ile ülkede gelecek yıl işsizliğin artabileceğini ve gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulundu. Rus bakana göre işsizlik 2014’de yüzde 6’lara kadar çıkabilir. Mevcut işsizlik ise yüzde 5’in bir miktar üzerinde.

Ekonomide yaşanan geriye gidişin işsizlik olarak yansıdığına dikkat çeken Ulyukayev, “Bu nedenle 2014 için istihdam azalmasına karşı gerekli hazırlıkları yapmamız gerekiyor.” dedi.

Ulyukayev, Ekim ayında enflasyon rakamlarının yüzde 6,1-6,2 seviyesinde beklediklerini, yıllık enflasyon rakamının yüzde 6,2 olduğunu söyledi. Rusya Maliye Bakanı Anatoli Siluanov, 2014 için enflasyon rakamlarının yüzde 5,5’e inebileceği öngörüsünde bulunmuştu.