RUTİD, Rusya’nın TOKİ'si ile işbirliği anlaşması imzaladı

332

Rusya’da faaliyette bulunan Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD), Rusya’nın TOKİ’si olarak faaliyet gösteren Rusya Konut Geliştirme Vakfı (Russian Housing Development Foundation - RHDF) ile işbirliği anlaşması imzaladı. Rusya’da bugüne kadar Türk girişimciler tamamladığı 40 milyar dolarlık taahhütlük işlerine yenileri eklenecek.

Anlaşma Almanya'nın Münih kentinde sektörün en büyüğü kabul edilen REAL 2013 fuarına katılan TOKİ'si Rusya Konut Geliştirme Vakfı (Russian Housing Development Foundation - RHDF) Genel Müdür Yardımcısı İvliyev Yevgeniy Vladimiroviç ve Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) Yapı Komitesi Başkanı, Viko Elekrik Rusya – Belarus Ülke Müdürü Murat Bayrıdost tarafından imzalandı.

Yapılan memorandum anlaşması gereği RUTİD ve RHDF, Rusya'da yeni yerleşim birimleri oluşturulması öncesinde toplu konutlar ve müştemilatı hakkında zamanında bilgilendirme ile gerçek kapasite ve potansiyele sahip inşaat firmalarının üstlenici olmalarına destek sağlayacak.

Rusya Konut Geliştirme Vakfı, yerli ve yabancı sermayenin Rusya'nın yeni imar alanlarında ana üstlenici olmalarını ve inşaat malzemeleri üreten yeni fabrikaların açılmasının hedefliyor.

RUTİD’den anlaşma ile ilgili yapılan açıklamada, Türkiye ve Rusya arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişimi için çaba sarf ettikleri, Rusya Federasyonu’nda inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalara yeni alanlar açabilmek için çalıştıkları vurgulandı.