Çin'de kazandı, Rusya piyasasına girecek

321

Giyim markası Abdullah Kiğılı, geçen yıl Çin’de açtığı mağaza beklentilerin çok üzerinde satış yapınca, yurt dışı yatırımlarına hız verdi. Marka 2 yıl içinde Rusya pazarına da beş mağaza ile girmeyi planlıyor.

Çin’de mağaza açan ilk Türk giyim markası olan Abdullah Kiğılı, Rusya pazarına girme hedefinde. Geçen yıl Çin’in Guangzhou şehrinde açılışını yaptığı mağazada Türkiye’dekinden 5 kat daha fazla satış ve ciro yapan marka buradan aldığı motivasyon ile Rusya’da yatırım yapma kararı aldı. Yurt dışı yatırımlarında ince eleyip sık dokuduklarını belirten Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, Rusya’ya 2 yıl içinde 3-5 mağaza ile gireceklerini söyledi.

Çin pazarından beklenmedik şekilde iyi sonuçlar aldıklarını belirten Suerdem “Türkiye’ye göre 5 kat daha fazla kazanıyoruz. 2015’e kadar 150 mağaza hedefimiz var Çin pazarında, sonrasında hızlı büyüyeceğiz” dedi.

Rusya’da birçok Türk perakendecisi olmasına rağmen Kiğılı’nın yeni girme niyetini “Biz işimizi sağlam kazığa bağlayarak giden bir firmayız” cümlesiyle açıklayan Suerdem “Biz açalım da arkadan sonradan devamı gelir mantığı ile çalışmıyoruz. Gelecek planlarını hesaplayarak başlıyoruz işimize. Çok ciddi araştırmalar yaptık. Bir an önce Rusya pazarına girmek istiyoruz. Doğru partner ile ilgili sorunumuz var. Bunu halledip ilk etapta Moskova olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde çoğalacağız” dedi.

Yurt dışında en güçlü oldukları pazarlardan birinin de Azerbaycan olduğunu söyleyen Suerdem, Afrika bölgesi ile de ilgili olduklarını dile getirdi. Türkiye’de perakende kavramının cadde mağazacılığından AVM’lere doğru kaydığını söyleyen Suerdem, bazı bölgelerde yapılan gereksiz yatırımların kötü sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Bizi almayacak AVM yok

İstanbul’daki AVM fazlalığına değinen Suerdem “Çok küçük bir ilçede bile 5 AVM’nin bulunduğunu görüyoruz. Fizibıl olmayanlar ise kapatmak zorunda kalıyor. Öyle AVM’ler de var ki Türk markalarını bile almıyorlar. İçerisi dünya markalarından oluşuyor. Bu tür yerler parmakla sayılacak kadar az. Ancak bizi almayan hiçbir AVM yok, bu da markanın gücüyle doğru orantılı” dedi.

Abdullah Bey’in ismi AVM’lerde avantaj sağlıyor

Abdullah Kiğılı markasının Abdullah Bey ile özdeşleştiğini belirten Suerdem, bu durumun dezavantaj yarattığını da ifade etti. Abdullah Kiğılı’nın Abdullah Kiğılı markasının önüne geçtiğini dile getiren Suerdem “Bu bir handikap olarak da gözüküyor açıkçası. Kurumsal bir yapının içinde kişinin ismi çıkması çok da doğru değil. Ancak AVM’lerde, kiralamalar da reklam anlaşmalarında kişinin gücü size bir avantaj sağlıyor” diye konuştu. Mağazaların camlarında asılı olan yüzde 90’a varan indirim reklamlarına da değinen Suerdem “Hiçbir müşteri akılsız değil. Ne yazıyorsa o olmalı. Müşteri markaya küserse kendi ayağımıza sıkmış olursunuz o zaman” dedi.