Ruslar Türkiye'de gayrimenkule yatırım yapıyor

496

Türkiye'ye tatile gelen turistler artık kalıcı evler alıyor. SADAD GLOBAL şirketi tatil beldelerinde ve İstanbul gibi büyükşehirlerde gayrimenkul alımı ile ilgili olan Ruslara yeni yatırım imkanları sundu.

Sıcak denizlerde evim olsun hayalini besleyen Ruslar iklim koşullarının sertliği ve bazen 6 ay kadar süren soğuk hava koşulları nedeni ile yurt dışında gayri menkul almaya ilgi duyuyor. Rusların gayrimenkul alımı için yakın ve makul fiyat olması nedeni ile en çok Türkiye’yi tercih ediyor.

SADAD GLOBAL yönetim kurulu başkanı Hüseyin Büyükballı Türkiye’de yatırım planlayan Rus müşterilerle Ritz Carlton otelinde bir araya geldi.

Daha önce Antalya, Alanya, Mersin gibi tatil beldelerinde gayrimenkül alan Ruslara artık Türkiye’nin farklı noktalarında alım fırsatlarını sunan SADAD GLOBAL denize sıfır yazlık ev ve diğer projelerin sunumunu yaptı. "Aslında biz müşterilerimize sadece tatil yapabilecekleri gayri menkul değil, yatırım amaçlı da alabilecekleri projeler sunuyoruz" diyen Büyükballı, katılımcılara Alanya’da daire, Gazipaşa’da sağlık oteli ve İstanbul’da "Sembol İstanbul" yatırım projelerini tanıttı.

resim tanımı girin

Sembol İstanbul’a yatırım yapan iki kat kazanacak

Büyükballı, "Toplantıya gelen müşterilerin büyük bölümü Alanya’da evlere sahip, şimdi ise yatırım amaçlı gayrimekul alımını düşünüyorlar. Yaptığımız araştırmalara göre şu anda en mantıklı yapılacak projeyi bulduk. Kanal İstanbul, havalimanı, E-5 ve TEM otoyollarına ve denize yakın olması açısında Sembol İstanbul’u seçtik. Çünkü fiyat ve ödeme koşulları çok uygun. İki yıl sonra buradaki fiyatlar en az iki kat artacağını hesapladık. Çünkü İstanbul her sene 200 bin kişi alıyor. Şehrin konut açığı yıllık yaklaşık 180 bin. İstanbul’a son dört yılda 1 milyon 113 bin kişi yerleşmiş. Burada yaşayan vatandaşların yüzde 60’ı 35 yaşın altında. Demek ki bunlar büyüyünce daire almak isteyecek. Dolayısıyla talep artacak ve doğal olarak fiyatlar artacak." ifadelerini kullandı.

Rusların İstanbul’a ilgisinin arttığını belirten Büyükballı, "Daha önce Aeroflot ve THY uçarken, artık Pegasus da uçmaya başladı. Şunu söyleyebilirim Antalya’ya yılda 4 milyon turist geliyorsa bu turistlerin hepsi mutlaka bir defa da olsa İstanbul’a gelecek. İstanbul’un hem turizm hem yatırım destinasyonu olarak Ruslar için çok önemli olduğunu düşünüyorum." dedi.

Eduard Zubairov

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde "Sembol İstanbul" projesinin inşaatı başladı ve temel yapımı tamamlandı. Türkiye’de projenin satışı 1 Kasım’da başlarken SADAD GLOBAL şirketi Rus müşterilerine öcelik tanıdı. Binanın metrekare satışları yaklaşık 1100 dolardan başlarken, ayrıca 24 ay faizsiz taksitlendirme yapılacak. İnşaatı iki yıl sonra tamamlanacak olan Sembol İstanbul’da yaklaşık 1100 adet daire, 550 otel odası ve ofisi alanı, altında 44 tane mağazanın yer aldığı alışveriş merkezi var. Metrobüs başta olmak üzere ulaşım imkanları da rahat.

Türkiye’de gayrimenkul çok cazip

Toplantıda ayrıca Rus Türk İş Adamları Derneği (RUTİD) Yönetim Kurulu üyesi Nikolay Dunayev ve Başbakanlık Yatırım Tanıtım ve Destek Ajansı Rusya ve BDT ülkeleri Temsilcisi Eduard Zubairov sunumlar yaparak Türkiye'den gayrimenkul alan Rusya vatandaşların hakları ve yatırım imkanları konusunda bilgiler verdi.

Nikolay Dunayev

RUTİD olarak amaçlarının Rus ve Türk iş adamlarının birbirlerini tanımasını sağlamak olduğunu belirten Dunayev, "Çünkü ticaret yapmak için mutlak surette karşı tarafı tanımak gerekir. Bu tanıma da, kültürel anlamda tarafların birbirlerini derinlemesıne öğrenmeleriyle mümkün olabilir. Bu sayede insanlar birbirlerinin dilini anlayabilirler. Biz RUTİD olarak iş adamlarımızı anlattığım anlamda ortak bir dilde buluşturuyoruz." diye konuştu.

RUTİD'in resepsiyon benzeri görevi yaparak iş adamlarının sorunlarını cevaplamak ve onlara sorunlarının çözümü için yollar sunmak olduğunu belirten Dunayev, "Biz diyoruz ki, yatırım yapmayı düşündüğünüz ya da düşüneceğiniz alanlarla ilgili sorularınızı bize yönlendirin. Bizde bu soruların mahiyet ve niteliklerine göre sizi gerekli mercilere yönlendirelim. İstiyoruz ki, iş adamlarımıza bilgi, birikim ve partnerlerimizle her anlamda işlerini kolaylaştıracak yollar sunalım." ifadelerini kullandı.

Türkiye’den gayrimenkul alımı yapan bir Rus müşteri ise şu tespitlerde bulundu: "Türkiye’de ciddi fırsatlar sunuyor. Rus vatandaşı için Türkiye’de gayrimenkül satın alma imkanı 10 yıl önce hiç yokken, beş yıl önce zor, şu anda ise alım-satım kuralları çok kolay ve şeffaf hale geldi. Fiyatlar yüksek değil. Kredi koşulları çok uygun. Seçenek geniş, çünkü Türkiye’nin çok uzun deniz sahili var Antalya, Mersin, İzmir, Bodrum, Marmara adaları gibi bölgelerde gayrimenkul edinme imkanları var."