Rusya'ya nükleerde ortak olacaklar teknoloji transferine hazır olmalı

104

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mersin Akkuyu'da Rusya'ya ortak olacak Türk şirketlerin enerji transferine hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Bakan Yıldız Erciyes Dağı'nda 4. Hayırseverler Zirvesi'ne katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Rusların nükleer şirket müdürü, Akkuyu’daki yapacakları yatırımlara 4 -5 Türk şirketinin ortak olabileceği yönündeki açıklamasının sorulması üzerine Bakan, şunları söyledi: “Biz buna sıcak bakıyoruz, gerek Akkuyu'da Ruslarla beraber yapılacak nükleer santralın, gerekse Sinop’ta Japonlarla beraber yapılacak olan nükleer güç santrallerinin yerli ortaklarla birlikte belli hisse oranlarında yapılarak gerçekleştirilmesi doğru olacaktır. Bizim amacımız nükleer santrallerin tamamen Türk mühendisleri tarafından yerli sanayi ile beraber ve mutlaka yerel sanayiyi de güçlendirecek şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bu ev sahipliği dediğimiz anlaşmada aynı zamanda teknoloji transferlerinin ve yerli sanayinin yapılanmasıyla alakalı da maddeler bulunuyor. Bu teknoloji transferini mutlaka gerçekleştiriyor olmamız lazım. O yüzdendir ki buraya katılıp hisse alacak olan yerli yatırımcılarımızın Türk müteşebbislerimizin de bu teknoloji transferlerine hazır olmaları lazım.”

Bakan Yıldız, nükleer güç santrallerinde yalnızca bir elektrik üretimi olarak değil aynı zamanda nükleer sanayinin oluşmasıyla alakalı bir yapı kurulacağını aktararak, “Ben yalnızca bir bakan olarak değil mühendis olarak da Türkiye'nin mutlaka enerji yapılanmasında, sanayi yapılanmasında bir lig atlayacaktır Türkiye. Bunu önümüzdeki 10 yıl içinde hep beraber göreceğiz. Önemli bir pazar oluşturuluyor, bu pazar yerli sanayimizi mutlaka tahrik edecek hareketlendirecektir.” diye konuştu.