Pegasus, Rusya fiyatlarını düşürdü

342

Pegasus, yılın ilk 6 ayında iç ve dış hatlarda 7,55 milyon yolcu taşıdı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, uçuş başlattıkları her merkezde diğer havayolu şirketlerinin bilet ücretlerini en az üçte bir oranında düşürdüğünü söyledi.

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, uçuş başlattıkları her merkezde diğer havayolu şirketlerinin bilet ücretlerini en az üçte bir oranında düşürmek zorunda kaldığına dikkat çekerek, “Yaşanan rekabet nedeniyle rakiplerimiz bizi sevmiyor.” dedi.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı merkezli uçuş düzenleyen Pegasus Hava Yolları, Rusya’da, Omsk, Krasnodar ve Soçi’nin yanı sıra Moskova seferlerine de başladı. 8 Ekim’den itibaren 59,99 Euro’dan başlayan fiyatlarla Moskova’ya uçan şirket, kısa sürede yüzde 94 doluluk oranı yakaladı. Moskova’da açıklamalarda bulunan Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, 30 ülkede 76 noktaya uçuş düzenlediklerini ifade ederek, haftanın 3 günü sefer gerçekleştirdikleri Moskova’yı yurtiçinde 24, yurtdışında 16 olmak üzere 40 noktaya bağladıklarını bildirdi. 12 Haziran 2009’da Krasnodar’la başladıkları ve daha sonra Omsk, Moskova ve Soçi ile uçuş ağlarını genişlettikleri Rusya seferlerinde bugüne kadar 291 bin 528 misafir taşıdıklarına dikkat çeken Sabancı, gerekli izinlerin verilmesi halinde yeni hatlar açmayı ve sefer artırımına gitmeyi planladıklarını söyledi.

Ali Sabancı, 2012’nin ilk 6 ayında iç ve dış hatlarda 6,16 milyon yolcu taşıdıklarını ifade ederek, bu yılın aynı döneminde yüzde 22,6 artışla 7,55 milyon müşteriyi uçurduklarını bildirdi. Official Airline Guide (OAG) tarafından hazırlanan raporda 2011’de olduğu gibi geçen yıl da koltuk kapasitesi açısından Avrupa’nın en büyük 25 hava yolu arasında ‘Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Havayolu’ seçildiklerini hatırlatan Sabancı, “Yıl boyunca misafirlerini diledikleri noktaya güvenli, uygun fiyatlı ve zamanında ulaştıran Pegasus, filosuna yeni uçaklar, haritasına da yeni uçuş noktaları ekledi. Düşük ücret politikası ile ‘havayolunu halkın yolu’ haline getirdik. Yaşanan rekabet nedeniyle rakiplerimiz bizi sevmiyor. Ancak yüksek doluluk oranımız misafirlerimizin bizi sevdiğini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Sabancı, iç ve dış hatlardaki tüm uçuş noktalarının rekabete açılması ile misafirin korunabileceğine dikkat çekerek, böylece her havayolunun uçuş düzenleyeceği merkezlerdeki bilet ücretlerinin hızla düşeceğini ve bunun da misafire yarayacağını söyledi. Devletin, ‘tavan fiyat uygulaması’ yerine rekabeti artırıcı uygulamalara ağırlık vermesi gerektiğini ifade eden Sabancı, “İç hatlar halkın yolu oldu, aynı şekilde dış hatlar da halkın yolu olsun. İç hatlarda İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Ankara’ya, dış hatlarda da her yere uçmak istiyoruz. Engeller kalksın, bilet fiyatları düşsün ve misafir kazansın.” diye konuştu.

Sabancı, 2003’te iç hatların serbestleşmesinin sağlanması ile 4 bin 790 olan iç hat misafir sayısının 2012 sonunda her yıl yüzde 24,2 artışla 32 milyona ulaştığını belirterek, Pegasus’un bu gelişmede büyük payı bulunduğuna söyledi. 2003-2013 arasında ülke genelinde bulunan havalimanı sayısının 24’ten 51’e ulaştığına dikkat çeken Sabancı, “Tavan fiyat uygulaması, havayollarının maliyetlerini minimize etmelerini de beraberinde getireceğinden, bir süre sonra bu meydanların birçoğunun kullanım dışı kalması olasılığı yüksektir.” dedi.