“İş yapma” endeksinde Rusya 20, Türkiye 2 adım ilerledi

150

Dünya Bankası’nın “İş Yapma” endeksine göre Rusya bir yılda 20 basamak birden ilerleyerek 112’inci sıradan 92’inci sıraya yükseldi. Türkiye ise aynı listede 2 basamak ilerleyerek 69’uncu oldu.

Libya, Myanmar ve Sudan’ın da ilk kez dahil olduğu 189 ülke için yapılan çalışmada Türkiye’nin en çok 34’üncü sıra ile yatırımların güvenliği açısından başarılı oldu. Türkiye inşaat izinlerinde 148’inci sırada yer alırken, işe başlama zamanı açısından 93’üncü. Türkiye sınır ticaretinde 86 ve mülkiyetlerin kaydı açısından da 50’inci sırada.

Raporun yazarlarına göre Rusya 1 yıllık sürede ekonomisi en çok liberalleşen 10 ülke arasında 3’üncü oldu. İlk sırada Ukrayna ve ikinci sırada ise Ruanda yer aldı. Rusya bir önceki yılda 120’inci sıradan 112’inci sıraya ilerlemişti.

Dünya Bankası uzmanları Rusya’yı beş alanda başarılı buldu: yeni iş kurma işlemlerinin kolaylaştırılması, inşaat projelerinin onaylama sürecinin basitleştirilmesi, mülkiyetlerin kaydının basitleştirilmesi ve elektrik bağlama işlemlerinin uluslar arası standartlara çekilmesi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2012 başında hükümete talimat vererek küçük ve orta ölçekli işletmeler başta olmak üzere iş yapma ortamının iyileştirilmesini istemişti. Rusya iş yapma endeksinde 2015’te 50 ve 2018’de de 20’inci sıraya yükselmeyi hedefliyor.

Rusya hükümeti iş ortamının iyileştirilmesi için 9 ayrı alanda yol haritası çıkardı ve 520 önlem geliştirdi. Bunların büyük çoğunluğunun 2013 sonunda uygulamaya geçmesi planlanıyor.

Ancak bir kısım uzmanlara göre Rusya’nın “yol haritası” dışında iş ortamının iyileştirilmesi için daha başarılı işler ortaya koyması gerekiyor.

Singapur, Hong Kong, Yeni Zelanda, ABD, Danimarka, Malezya, Güney Kore, Gürcistan, Norveç ve İngiltere sırası ile ilk 10’u paylaşıyor. Güney Sudan, Libya, Orta Afrika ve Çad gibi Afrika ülkeleri ise listede son sırada.