Rusya’nın en değerli markası 37,4 milyar dolarla Gazprom

109

New York merkezli marka araştırma şirketi Interbrand’ın Rusya’da yaptığı çalışmaya göre enerji şirketi Gazprom 1,2 trilyon ruble ile (37,4 milyar dolar) ülkenin en değerli markası seçildi.

Rusya’da ilk üçe ise iki cep telefonu operatörü girdi. Cep telefonu şirketi MTS 192 milyar ruble (6 milyar dolar) ve Beeline ise 155 milyar ruble (4,8 milyar dolar) ile en değerli markalar arasında yer aldı.

En değerli 10 marka arasında demir çelik üreticisi Norilsk Nickel, devlet bankası Sberbank, Megafon, petrol şirketleri TNK, LUKoil ve Tatneft ile bira üreticisi Baltika bulunuyor. Rusya’nın en büyük devlet petrol şirketi Rosneft 31 milyar ruble (1 milyar dolar) marka değeri ile 13’üncü sırada yer bulabildi.

40 değerli markanın yer aldığı listede Telekom şirketleri yüzde 19, petrol şirketleri yüzde 11, gıda yüzde 12,5, medya yüzde 12,5, perakende yüzde 5, alkol yüzde 10, finans yüzde 15 ve metalurji yüzde 10 paya sahip.

2000’den bu yana dünya markalarını değerlendiren Interbrand’ın küresel listesinde Apple ilk sırada yer alıyor.

Rus şirketlerinin marka değerleri belirlenirken, mali yapıları, marka gücü, gelecekte kazanç sağlama kapasitesi gibi bir dizi etken dikkate alındı.

2010’da yapılan çalışmada ise MTS, Beeline ve Baltika ilk 3’ü paylaşmıştı. O çalışmada farklı yöntem belirlendiği için Gazprom listeye dahil edilmemişti.