Çukurova Rusya’da ekskavatör üretimine başlıyor

272

Çukurova Makina İmalat ve Ticaret A.Ş’e Rusya’daki ortak işletmesi Cukurova-Elaz, Ocak 2014’ten itibaren ekskavatör üretimine başlıyor. Ekim 2010’da Çukurova Makina İmalat ve Ticaret A.Ş, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren ElAZ otomobil şirketiyle işbirliği anlaşması imzalamıştı. Üretimin Tataristan’ın Elabug Otomobil Fabrikası’nda yapılacağı belirtildi.

Konuyla ilgili basına bilgi veren ELAZ şirketi Marketing ve Dış İlişkiler Masası Başkanı Sergey Petruşkov, söz konusu üretim planlarını doğruladı. Petruşkov, “Sözleşme rühsatı 3-7 Haziran’da Moskova’da düzenlenen “İnşaat Teknolojisi-2013” adlı fuarda imzalandı. Tarsus markasına ait 4 model üretilecek. Bu ekskavatörlerin ana tüketicileri kamu hizmetleri, KOBİ’ler, inşaat ve yol firmaları.” bilgisini verdi.

Petruşkov’a göre, yıllık üretim kapasitesi 300 adet araç olacak ve 4 yılda sayı 600’a kadar artırılacak.

Rus basını ithal edilen Tarsus ekskavatörünün fiyatının model ve içeriği bakımından 2,2 milyon rubleden 3,1 milyon rubleye (yaklaşık 100 bin dolar) kadar olduğunu belirtti. ELAZ yetkilileri, Rusya’da üretilecek ekskavatörün fiyatını henüz söylemek istemiyor.

Rus basını, Tarsus ekskavatörünün iyi ve piyasa fiyatından 500 bin ruble daha ucuz marka olduğuna işaret ediyor. Tarsus’un Rusya piyasasında JCB markasının benzeri olduğunu belirten Rus uzmanlar, “Rusya’da yılda yaklaşık 3 bin JCB ekskavatör satılıyor.” dedi.

Rus uzman Andrey Lovkov, Cukurova-Elaz’ın Rusya piyasasında ilk 10 şirketinden biri olarak güçleneceğine inanıyor.