Ukrayna, Chevron'la anlaştı; Rusya'ya bağımlılıktan kurtulacak

207

Ukrayna, Amerikan enerji devi Chevron’la 10 milyar dolarlık kaya gazı anlaşması imzaladı. Rusya’ya doğalgaz bağımlılığını azaltmaya çalışan Kiev, 2020’de enerji alanında kendi kendine yeten ülke haline gelmeyi hedefliyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç Yabancı Yatırımlar Konsey’inde yaptığı konuşmada, “Shell ve Chevron’la geniş çaplı anlaşmalar imzalıyoruz. 2020’ye kadar Ukrayna enerji alanında kendi kendine yeten ülke haline gelecek. İyimser senaryoya göre doğalgaz bile ihraç edebiliriz.” dedi.

Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavitski, Olesska bölgesinde kaya gazı çıkarımı ile ilgili Chevron’la anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Bölgeden yılda ortalama 10 milyar metreküp doğalgaz üretimi yapılması planlanıyor.

Ocak ayında Kiev, Shell’le Yuzivska bölgesinde kaya gazı üretimi için 10 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzaladı. Geçen yıl da Shell ve ExxonMobil Ukrayna’nın Skifska doğalgaz ve petrol alanlarında Rusya’ya karşı ihale kazanmıştı.

Rusya’ya son 3 yıl içinde 20 milyar dolar doğalgaz ödemesi yaptıklarını kaydeden Kiev, fiyatların aşırı pahalı olmasından ve alınmayan doğalgaz için ödeme yapılmasından rahatsız.

Rusya ve Ukrayna arasında ödenmeyen 882 milyon dolarlık doğalgaz borcu yüzünden geçen hafta tansiyon yeniden yükselmişti. İki ülke arasında yaşanan sorunlar nedeni ile 2006 ve 2009’de Avrupa sevkiyatı iki kez kesildi.

Ukrayna’nın bu ay sonunda Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalayacak olması nedeni ile Moskova ile ilişkiler yeniden geriliyor. Rusya, Kiev’in Kazakistan ve Belarus’la oluşturulan Gümrük Birliği’ne dahil olmasını istiyor.