Rusya-Türkiye BGH hattı denize taşındı

147

Rusya ve Türkiye arasında yapılan anlaşma doğrultusunda genişletilen "Basitleştirilmiş Gümrük Hattı" uygulaması başladı. Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir, firmaları Trabzon - Tuapse limanları arasında başlayan hattan yararlanmaya davet etti.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, bugün başlayan uygulama nedeniyle Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir'i makamında ziyaret etti. Aydemir, görüşmede yaptığı konuşmada, "Basitleştirilmiş Gümrük Hattı" uygulamasının bölgenin gelişmesine katkı vereceğine inandığını belirtti. Firmaları uygulamadan yararlanmaya davet eden Aydemir, uygulamanın faydasının zaman içerisinde kendini daha da iyi göstereceğine inandığını ifade etti.

Türkiye geneli için ihracatçılara kolaylık getiren bir takım uygulamalar yapıldığı bilgisini veren Aydemir, kolaylık getiren bu uygulamalardan yararlanmak için gerekli olan prosedürlerin firmalar tarafından tamamlanması gerektiğine dikkat çekti. Aydemir, şöyle konuştu: "İhracat ve ithalatta gümrükler tarafından firmalara sağlanan kolaylıklardan yararlanmak için bazı belgeleri bize sunmaları gerekiyor. Güvenirlik esası var. Firmanın kayıtlarını gümrüğe açmasını istiyoruz. Bu ve benzeri birçok şey var. Basit düzeyde bu işlemler tamamlandıktan sonra güven esasına dayalı olarak ticareti kolaylaştırarak yasal ticaretin hızlandırılmasını amaçlıyoruz. Gümrükler olarak bizler de yasa dışı faaliyetler ile mücadeleye daha fazla zaman ayırabiliyoruz. "

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu, komşu ülkeler ile ticaretinin geliştirilmesine katkı veren adımlar atılmasının iş dünyasını memnun ettiğini belirtti. Hacısalihoğlu, "Sonuç odaklı olarak çözümlerin sağlanmasından memnunuz. Eskiden bu işler bu kadar hızlı olmazdı. Şimdi karar vermek ve uygulamaya geçmek çok hızlı oluyor. Bunlar tüccarın, sanayicinin önünü açıyor. İşlerin çok daha hızlı gitmesini sağlıyor." dedi.