Rusya’daki sanayi bölgeleri yatırım yapacak Türk şirketlerini bekliyor

304

Rusya’nın Penza Bölgesi’nde yer alan sanayi bölgesi Rus MIP Proje Müdürü Roman Sedov, otomotiv ve makine sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketlerini Rusya’da doğrudan üretim yapmaya davet etti.

İstanbul’da düzenlenen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk–Rus ve Rus–Türk İş Konseyleri 16. Ortak Toplantısı’na katılan Penza sanayi bölgesi Rus MIP Proje Müdürü Roman Sedov, Cihan Haber Ajansı’nda (Cihan) özel açıklamalarda bulundu. Türkiye ve Çin’i örnek alarak sanayi bölgesi yaptıklarını belirten Sedov, otomotiv ve makine sektöründe yatırım yapmayı düşünenlere çok cazip ve ekonomik fırsatlar sunduklarını belirtti. RusMIP sanayi bölgesinin hem üretim hem toplama yapmak için uygun olduğunu belirten Sedov, Türk firmalarına her türlü yardımı vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Rusya’da üretilen makine ve ürünler daha çok ilgi görüyor

Türkiye’de üretilen otomotiv parçaları ve makinelerin fiyat açısından Rusya’da yoğun ilgi gördüğünü aktaran Sedov bu durumun yatırımcılar için büyük olanaklar sağladığını belirtti. Sedov, “Şirketler önce satacakları ürünlerin Rusya’da toplama işlemini yapabilir. Bu da yerli mal anlamına geliyor. Müşteriler için de bu bir güvencedir. Birçok firma yabancı ürün almakta hala tereddüt edebiliyor. Örnek verecek olursak Türkiye’de üretilen tanker’e göre Rusya’da yine Türk şirketi tarafından üretilen tankerin daha çok satma ihtimali var.” diye konuştu.

Yatırımcılar önce Rus pazarını incelemeli

Firmaların öncelikle Rusya pazarını iyi bir şekilde incelemesi gerektiğini vurgulayan Sedov, yatırımcılar kendilerine düşen payı çok iyi görebilmesi gerektiğini belirtti. Sedov, “O zaman kayıpsız bir yatırım yapılabilir. Şirketinizi kuracağınız sanayi bölgesinin, izin ve evraklarının sorunsuz bir şekilde hazırlanması. Yerli mal statüsünde üretim yapmak istediğiniz takdirde müşteri servisi açmanızda fayda var. Çünkü müşteri aldığı ürünü nerde bakım yaptırabileceğini bilmek istiyor, özellikle büyük müşteriler buna çok dikkat eder. Aksi takdirde satışa sunulan ürün beklenen ilgiyi görmeyebiliyor.” şeklinde konuştu.

Sanayi bölgemiz hazır, her türlü desteği veriyoruz

Yatırımcıların eskisi gibi büyük paralar harcamasına gerek kalmadığını hatırlatan Sedov, “Sanayi bölgesinde neredeyse masrafsız sadece kendinize bir yer seçip hemen üretime başlayabilirsiniz. Bizim ofisimiz de işçi olsun, evrak işleri olsun ve izin gibi meselelerde gereken ihtiyaçları karşılayacaktır. Kısaca yabancı ülkede ihtiyaç duyabileceğiniz her şey var.” diye konuştu.

Konya sanayi bölge anlayışını adapte ettiler

Rusya’da yatırım yapmanın en güvenli tercih olacağını sözlerine ekleyen Sedov, “Biz özellikle Konya ve Çin’deki sanayi bölgelerinin uyguladığı sistemi örnek alarak en verimli şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz.” dedi. Firmalar kurulurken bazı hatalar yüzünden sıkıntı yaşadığını hatırlatan Sedov, sanayi bölgesi olarak bu tür olumsuzlukları önlemeye çalıştıklarını dile getirdi. Sedov, “Şirket kurulurken evraklar eksik hazırlanıyor, özelikle bu konuda yapılan hata büyük zararlara neden oluyor. Bizim gibi sanayi bölgelerinin görevi bunu önlemek ve garantörlük vazifesini yapmak. Tüm işlemleri yakından takip ediyoruz ve aynı zamanda çok daha ucuza mal ediyor hizmetlerimizi. Bizim için uzun vadeli işbirlikleri çok önemli. Bu nedenle bir sorun yaşansın istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Penza’da bulunan RusMIP sanayi bölgesi 160 bin metrekarelik alana sahip. Firmalar üretim için istediği alanı kiralayabiliyor ve ofisini de aynı yerde açabiliyor. Sanayi bölgesinin doğalgaz, elektrik, su, yol gibi altyapı çalışmaları da tamamlanmış durumda.