Rus teknoloji devi CROC rotayı Türkiye'ye çevirdi

297

Rus teknoloji firması CROC, Türkiye'yi yatırım rotasına aldı. Şirket, 5 yılda 50 milyon dolar gelir hedefiyle yola çıktı.

Türkiye, son dönemde bilişim şirketlerinin gözdesi oldu. Özellikle Rus ve Güney Koreli teknoloji şirketleri internet, e-ticaret ve veri merkezi yatırımları için Türkiye'yi rotasına aldı. 200'den fazla donanım ve yazılım firmasının iş ortağı Rus entegratör ve veri merkezi hizmeti firması CROC da Türkiye'de yatırım için harekete geçti. Şirketin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Boris Bobrovnikov, önümüzdeki yıllarda Türk iş ortağı NGN ile işbirliği çerçevesinde bilişim hizmetleri ve bulut servislerini Türkiye pazarına sürmeyi planladıklarını söyledi. Bobrovnikov, sözlerine şöyle devam etti: "NGN'nin değerlendirmesine göre bu alanda yapılacak çalışmalarla, önümüzdeki 5 yılda ciromuzda Türkiye'nin payı 50 milyon dolara kadar çıkacak."

YATIRIM ÖNERİLİYOR

Boris Bobrovnikov, Türkiye'de yatırım kararlarında iş ortaklarının olumlu bakış açısının etkili olduğunu belirtti. Bobrovnikov, "Cisco, Oracle, Microsoft ve HP gibi dev bilişim şirketlerinin yöneticileri Rusya'nın iyi bir pazar olduğunu ama Türkiye'nin de yatırım için ideal bir pazar olduğunu söylüyorlar. Hepsinin aynı şeyleri söylemesi dikkatimizi çekti. Türkiye'de işin başarılı bir şekilde gelişmesi için gerekli tüm koşullar mevcut. Olumlu bir yatırım ortamı, genç nüfus, kalifiye kadrolar, düşük vergiler ve iyi gelişmiş iç pazar var. Bunlar yatırımı cazip kılıyor" diye konuştu. Bobronikov, Rus pazarının durgunluğu göz önüne alındığında, Türkiye'nin yeni ve umut verici bir yönelim olabileceğini vurguladı.

HEDEFTE FİNANS SEKTÖRÜ VAR

Bobrovnikov, finans sektörünün kendileri için öncelikli yatırım alanı olduğunun altını çizdi. Bobrovnikov, "Türkiye'de yatırım yapan Rus şirketlerin sayısı artıyor. Ayrıca finans sektöründeki uzmanlığımızdan Türk ve uluslararası şirketlerin de faydalanabileceğini düşünüyoruz. Bilgi toplumu inşasında ilk 10 ülke arasına girmeyi hedefleyen hükümetiniz Türkiye'yi adeta bölgesel ICT merkezi olarak görmeyi istiyor. Bu hedefler yatırımın cazibesini artırıyor" diye konuştu.

SİBİRYA DEĞİL İSTANBUL

Rus başkan, yatırımda iki ülkenin yakınlığına dikkat çekerek şunları anlattı: "Moskova'dan 3 saatlik uçuşla Sibirya'ya gidemezken, İstanbul veya Ankara'ya ulaşmak mümkün. Çalışanlarımıza soğuk Sibirya'da değil de güneşli Türkiye'deki projelerde yer almalarını teklif etmenin avantajını kullanacağız. Becerilerimizin Türkiye'de beğenileceğini düşünüyorum."