Gazprom'dan Türk öğrencilere burs

286

Entegre doğalgaz şirketi olan Gazprom’un ihracat faaliyetlerini yürüten Gazprom Export, bu yıl Kasım ayı itibariyle, Türkiye’de kendi alanında ilk ve tek olan TOBB-ETÜ Uluslararası Girişimcilik Bölümü Rusya programının 8 öğrencisine burs sağlayacak.

Öğrenciler program gereği bir akademik yılın tamamını Moskova Devlet Üniversitesi’nde geçirebilecek. Bu olanak, öğrencilerin hem Rus diline hakimiyetlerini geliştirmelerine, hem de Rus ekonomisi, ticaret hukuku ve kültürüne aşinalık kazanmalarına yardımcı olacak.

Gazprom Export CEO’su Alexander I. Medvedev programa ilişkin olarak, “Bizler Rus-Türk ekonomik ilişkilerinin geleceğine yatırım yaparken bunun, öğrencilerin Rusya’nın iş ortamına dair daha fazla bilgi edinmesi için olağanüstü bir fırsat olduğu inancındayız. Gazprom Export, bu ilişkilerin dayanak noktalarını oluşturacak olan gençlere yatırım yapma gereğine inanıyor. Komşumuz ve çok önemli bir ticaret ortağımız olan Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biriyle işbirliğine gitmekten çok memnunuz.” dedi.

TOBB Başkanı ve TOBB-ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise, “Gazprom Export ile böyle bir işbirliği çerçevesinin kurulmasından çok memnunum. Rusya’yla ilişkilerimiz gün geçtikçe daha da güçleniyor. Böyle bir programın, mezunlarımızı bölgede iş yaparken başarıya ulaşmaları için ihtiyaç duyacakları yetilerle donatacağına inanıyoruz. Gazprom Export ile birlikte oluşturacağımız bu program, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da gelişmesi için yeni bir köprü görevi görecek.” açıklamasını yaptı.

İLK KEZ BURS VERDİ

TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Necip Camuşcu ise programa ilişkin olarak “Türk iş dünyasının Rusya ile çok iyi ilişkileri var. Türk işadamları tarafından kurulan bir üniversite olan TOBB-ETÜ’nün öğrencileri, bu programdan çok faydalanacaklar ve Türkiye-Rusya ekonomik ve ticari ilişkilerine de yeni boyutlar getirmek suretiyle katkıda bulunacaklar.” yorumunu yaptı.

“Gazprom Export Burslusu” olacak öğrenciler, yılsonu sertifikalarını TOBB-ETÜ 2013-2014 mezuniyet töreninde alacak.

Gazprom’un Türkiye’de yükseköğretim alanındaki ilk sponsorluk girişimi olan, TOBB-ETÜ ile ortak gerçekleştirilecek Gazprom Export Burs Programıyla yeni bir dönem başlıyor.