RTİB’den Kırgızistan’a iş birliği çıkarması

225

Dünya Türk İş Konseyi Başkanı ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Avrasya Komitesi Başkanı ve RTİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Galip Savaşır, Kırgızistan-Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Dermeği KİTİAD'ın katkıları ile Kırgızistan'daki Türk diasporasının buluştuğu foruma katıldı. Toplantıda Türkiye'den gelen çeşitli illerin oda başkanları ve parlamenterler de yer aldı.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek Jannet Otelinde düzenlenen Türkiye – Kırgızistan İş Forumu’nda Kırgızistan’da ki Türk Diaspora’sının faaliyet stratejileri, işadamları ve yatırımcıların sorunları tartışıldı. Türkiye’nin hazırlıkları devam eden ‘Kırgızistan 2030’ çalışmalarına destek verileceğinin dile getirildiği forumda, Kırgızistan’ın bölgesinde parlayan bir yıldız olduğu dile getirildi.

İpek Yolu’nu canlandırma, turizmi geliştirme, inşaat, gümrük modernizasyonu, tarım ve sağlık konularında ortak işbirliğine gitme konusunda çalışmaların hızlandırılması konusunda fikir birliğine varıldı.

resim tanımı girin

Cumhurbaşkanı Atmabayev Türk yatırımcıları kabul etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, RTİB Yönetim Kurulu üyesi Ali Galip Savaşır’ın da aralarında bulunduğu iş adamlarını kabul etti. Sıcak ortamda gerçekleşen görüşmede Türk yatırımcıların sorunları masaya yatırıldı. Türk girişimcileri ülkesine davet eden Atambayev, “Asya’da birçok bölgede Türkler yaşıyor. Ankara’dan Rusya’ya kadar, Ankara’dan Astana’ya kadar birlik yapsak çok güzel olacak.” dedi.

KİTİAD'ı da ziyaret eden Savaşır Türk Diasporasını etkili kılmak adına RTİB-KİTİAD işbirliğini geliştirmek üzere bu ziyaretlerin artırılmasın istedi. Türkiye-Kırgızistan İş Formuna da katılan Savaşır diaspora çalışmalarının hızla devam edeceğini belirtti.