"Türkiye, Rusya'nın en önemli stratejik ortaklarından"

190

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Rusya Federasyonu ile Türkiye'nin ticari ve ekonomik ilişkilerinin her geçen yıl arttığını, 2010'da 25 milyar doları bulan ikili ticaret hacminin 2011'de 32 milyar dolar, 2012'de 34 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Rusya Federasyonu Ulyanovsk Bölgesi Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Özilhan, 34 milyar dolarlık hacmin daha da üst seviyelere çekilmesi, ticaret kalemlerinin çeşitlendirilmesi, iki ülke firmaları arasında işbirliklerin oluşturulması amacıyla Türk özel sektörünün dışa açılan penceresi olan DEİK olarak daha çok çaba sarf etmeleri gerektiğini belirtti.

Son dönemde iki ülke arasında bölgesel düzeyde yeni işbirliklerinin oluşturulmasına imkan verecek etkinlere özen gösterdiklerini dile getiren Özilhan, iş konseyi çatısı altında oluşturulan toplam 14 iş komitesinin başlıca hedefinin Rusya ile Türkiye arasındaki ticari bağlantıları geliştirmek ve Türk iş dünyasının dikkatini Moskova dışındaki Ulyanovsk gibi bölgelere çekmek olduğunu kaydetti.

Bu amaçla geçen yıl Kuzey Kafkasya turistik bölgeleri ve Samara gibi yerlerde iş imkanlarını tanıtan toplantılar yaptıklarına işaret eden Özilhan, "Bugünkü toplantı çerçevesinde Rusya Federasyonu'nun hızla gelişen bölgelerinden Ulyanovsk Bölgesi'nde başta otomotiv, makine, uçak sanayi, gıda, turizm, otelcilik ve inşaat alanında yaşanan gelişmelerin katılımcılara aktarılması öngörülüyor" dedi.

"Türkiye Rusya'nın en önemli stratejik ortaklarından biridir"

Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Mümessili Tofik Melikov ise Türkiye'nin Rusya Federasyonu'nun en önemli stratejik ortaklarından biri olduğunu, Türkiye ile yapılacak daha çok iş olduğunu anlattı.

Hizmet sektöründe Rusya ve Türkiye arasında önemli derecede iş hacmi olduğuna işaret eden Melikov, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaatını da her iki ülke için önemli bir proje olarak niteledi.

Ulyanovsk Valisi Sergey Mozorov da Türkiye'de önemli görüşmeler yapacaklarını belirterek, "Bu görüşmelerin Türkiye ve Ulyanovsk Bölgesi için avantaj olacağını umuyorum" dedi.