TUSKON, Rus iş dünyasını ağırladı

287

Dünya ile ticaret köprüleri kuran TUSKON, Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2013 programına Rusya’dan 35 iş insanını ağırladı.

TUSKON’un Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle gıda, tarım, hızlı tüketim malları ve ilgili makineler sektörlerine yönelik düzenlediği programı tamamlandı. Program, toplam 130 ülkeden 1.450 ve Türkiye'den 1.500 iş insanının katılımı ile gerçekleştirildi. Programın açılışını yapan T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Dünya Ticaret Köprüsü’nün amacının daha çok ortaklık ve iş birliği olduğunu belirterek, bu köprünün sadece bir ticaret değil aynı zamanda gönül köprüsü de olduğunu söyledi.

resim tanımı girin

Çağlayan, 19. toplantının dünyaya çok önemli bir mesaj verdiğini ve Türkiye’nin her toplantıyla, dünyayla biraz daha kaynaştığını ifade etti. Bu yıl toplantıya 130 ülkeden iş insanının katıldığını vurgulayan Çağlayan, “İşadamları buradaki görüşmelerinin ardından Anadolu’ya gidecek, oradaki iş adamlarıyla görüşecek. Misafir iş adamları Türk iş adamlarının evlerinde ağırlanacak. Dünyada hiçbir toplantıda böyle bir misafirperverlik yoktur.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise konuşmasında Dünya Ticaret Köprüsü ile ilgili bilgi verdi. Daha önce gıda, inşaat ve tekstil başta olmak üzere farklı sektörler odaklı düzenlenen dünya köprülerinin 19’uncusu için bir araya gelindiğini aktaran Meral, “Ana temasını gıda, hızlı tüketim mamulleri, tarım ve ilgili makineler olarak belirlediğimiz bu yılki ticaret köprüsü toplam 1904 uluslararası ve yerel firmayı bir araya getirdi. Yapılan program sonunda toplam 25 bin iş görüşmesi yapılmıştır. Düzenlediğimiz ticaret köprüleriyle Türkiye’nin ihracatına 30 milyar dolarlık katkı sağladık.” dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de TUSKON ile tertip ettikleri ticaret heyeti ve ticaret köprülerinin ihracata önemli yararları olduğunu dile getirdi.

resim tanımı girin

Program çerçevesinde yapılan ikili iş görüşmelerinde Rusya'dan Güney Afrika'ya, Arjantin'den Lübnan'a, Kazakistan’dan Botswana’ya kadar birçok ülke ile ticaret ve yatırım anlaşmaları gerçekleştirildi. 30 farklı dilde çeviri yapan 1000 tercüman eşliğinde muhatapları ile görüşen firmalar, milyon dolarlık ticaret ve yatırım anlaşmalarına imza attı.

TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava, partner kuruluşumuz Rus-Türk İşadamları Derneği (RUTİD)’in katkıları ile Rusya’dan Dünya Ticaret Köprüsü’ne 35 iş insanının katıldığını belirtti. İstanbul’da verimli iş görüşmeleri ve ortaklık anlaşmalarının yapıldığı program sonunda Rus misafirlerimiz Anadolu gezileri kapsamında Mersin ve Tekirdağ’a ziyaret gerçekleştirildi.