Ulyanovsk Bölgesi'nden Türk iş adamlarına davet

241

Rusya Federasyonu Ulyanovsk Bölgesi’nin Vali 1. Yardımcısı ve aynı zamanda Ulyanovsk Bölgesi Stratejik Gelişim ve İnovasyon Bakanı Aleksandr Aleksandrorviç Smekalin, Rusya’nın yatırıma en müsait bölgelerinden birisi olan Ulyanovsk'in avantajlarını Bursalı sanayicilere anlattı.

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen Ulyanovsk Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı'na, Ulyanovsk'den gelen heyetin yanı sıra, OİB Başkanı Orhan Sabuncu ile çok sayıda iş adamı ve sanayici katıldı.

OİB Başkanı Orhan Sabuncu toplantıda şunları dile getirdi: “İkili ilişkilerimizin geliştiğini görmek ya da gelişmesine yönelik çabaların olduğunu görmek, bizleri mutlu ediyor. Bu etkinliğin sanayicilerimize ve iş adamlarımıza yeni fırsatlar doğuracağından eminim.”

OİB’in ülkelerarası ilişkileri geliştirmede köprü vazifesi gördüğünü belirten Sabuncu, “Hiç şüphem yok ki; bu etkinlik amacına hizmet edecek ve yeni köprülerin kurulmasına katkı sağlayacaktır.” dedi.

Ulyanovsk bölgesinin avantajlarını Bursalı iş adamları ve sanayicilerine aktaran Aleksandr Aleksandrorviç Smekalin ise Ulyanovsk'in son 10 yıldaki ekonomik gelişmesinin stabil olduğunu söyledi. Smekalin, 10 yıllık istikrarlı ekonomik gelişmenin getirilerini son 5 yılda gördüklerini ifade etti. Smekalin, “Son yıllarda aralarında Türk firmalarının da bulunduğu birçok yatırımcı bölgemizi tercih ederek, kendilerine sağladığımız avantajlardan faydalandılar.” diye konuştu.

Ulyanovsk'de kalifiye eleman sıkıntısının yaşanmayacağının altını çizen Smekalin, bölgede hâlihazırda 3 üniversitenin bulunduğunu ve bu üniversitelerin, gerek kalifiye kadroların sağlanmasına önemli katlılar sağladığını gerekse de araştırma ve geliştirme merkezi olarak da kullanılabildiğini dile getirdi.

Heyette bulunan Ulyanovsk Valiliği Dış İlişkiler Dairesi Müdürü İgor Vyaçeslavoviç Lukin ise bölgenin fiziki koşullarının sağladığı avantajlardan bahsetti. Ulyanovsk Bölgesi Bilgilendirme toplantısı katılımcıların sunumlarının ardından soru-cevap kısmı ile devam etti.