Rus bakan uyardı; Tedbir alınmazsa bütçede büyük sorunlar yaşarız

185

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda 2016 ve 2017 bütçelerinde büyük sorunların yaşanabileceği uyarısında bulundu.

2013’te Rusya’nın orta ve uzun vadeli büyüme rakamlarının birkaç kez aşağı doğru revize edildiğini hatırlatan Bakan, Rusya’nın ekonomik durgunluk sürecinde olduğunu söyledi.

Taahhütlerin yerine getirilebilmesi için bütçede bir kısım kesintilerin olmasını ve dengeli bütçenin yapılması gerektiğini kaydeden Siluanov, “Sosyal harcamalar düzenli olarak yerine getirilecek. Ancak ücret artışları aynı oranda karşılanamayabilir.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tüm devlet başkanlığı yaptığı süre içerisinde 2013’te yüzde 1,4’le en düşük büyüme rakamı görülüyor. Dmitri Medvedev’in başkan olduğu 2009’da küresel kriz nedeni ile Rusya ekonomisi küçülmüştü.

Siluanov özellikle askeri harcamaları ve Rusya Emeklilik Fonu’nun bütçede önemli bir baskı oluşturduğuna dikkat çekti.

2017-2020 döneminde bütçenin yaklaşık 10 trilyon ruble (302,5 milyar dolar) açık vereceğini iddia eden uzmanlar, petrol ve doğalgaz ihracatından elde edilen gelirlerin azalmasını gerekçe gösteriyor.

Ekonomi Bakanlığı’na göre 2030’a kadar devlet borçları gayri safi milli hasılanın yüzde 18,2’sine ancak ulaşacak. Halen yüzde 12 olan borçlar için hükümet yüzde 20’lik bir limit belirlemiş durumda. Bu veriler ortalama yüzde 2,5’lik bir büyüme sağlanması durumunda. Büyüme rakamları bunun altında kalırsa borçlar belirlenen limitleri aşabilir.