Türkiye, Rusya'da yaş meyve-sebze lojistik merkezine talip

554

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Moskova'da yeni ve modern meyve sebze toptancı hallerinin inşası ve işletilmesinde yatırımcıların yer alması yönünde çok önemli gelişmeler kaydedildiğini belirterek, projelerin hayata geçirilmesi ile Rusya'ya yaş meyve sebze ihracatında yaşanan sorunların kalıcı olarak çözüme kavuşacağını bildirdi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Moskova'da kurulması planlanan yaş meyve sebze lojistik merkezine Türk yatırımcıların talip olduğunu belirterek, konuya ilişkin projelerin önümüzdeki günlerde Moskova Belediyesi ile görüşüleceğini, projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte sorunun kalıcı olarak çözüme kavuşacağını vurguladı.

-"ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER KAYDEDİLDİ"-

Moskova'da yeni ve modern meyve sebze toptancı hallerinin inşası ve işletilmesinde yatırımcıların yer alması yönünde çok önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten Bakan Çağlayan açıklamalarına şöyle devam etti:

"Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, St. Petersburg'a yaptığı ziyarette Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e konuyu aktarmıştır. Bizde yaptığımız heyetlerarası görüşmelerde de konuyu ele alarak, çözüme hız verilmesini sağladık. Görevlendirdiğim heyet Rusya heyeti ile yaptığı görüşmede konuyu her yönüyle ele aldı. Rusya özel sektöre ait 200 hektarlık iki alanı bu projeler için tahsis edecek. Projeler özel sektör tarafından gerçekleştirilecek ve Moskova Belediyesi ortak olarak yönetimde yer alacak. Yatırımcılarımız projeyle ciddi bir şekilde ilgilenmektedir. Yatırımcılarımızın kendi ellerinde bulunan arsalarda ya da Belediyenin göstereceği yerlerde modern projeler yapmaya hazır oldukları Rus tarafına bildirilmiştir. Yatırımcılarımızın projeleri 19-20 Aralık tarihlerinde Moskova Belediyesine sunulacaktır. Firmalarımız tarafından gerçekleştirilmesi planlanan söz konusu yatırımların hayata geçirilmesi ile birlikte Rusya'ya yönelik meyve sebze ihracatımızda yaşanan sorunlar ortadan kalkacak, sorun kalıcı olarak çözüme kavuşturulacak ve ihracatımız daha da artacaktır."