Rosatom: Dünyada 1,3 milyar kişi elektriksiz

174

Rusya Nükleer Kamu Şirketi Rosatom Overseas Başkan Yardımcısı Yury Sokolov, dünyada 1 milyar 300 milyon kişinin elektriğe erişim imkanının olmadığını söyledi.

2 milyar 600 milyon kişinin ise biyokütle enerjisiyle yaşamını sürdürdüğünü dile getiren Sokolov, enerji kuruluşları tarafından yapılan çalışmalarda 2035 yılına kadar büyük enerji açığının ortaya çıkacağını kaydetti.

Hacettepe Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Doğu Akdeniz'de Enerji Güvenliği Kongresi Mersin'de başladı.

Rosatom Overseas Başkan Yardımcısı Yury Sokolov, enerjinin insan gelişimi için gerekliliğine dikkat çekti. Doğu Akdeniz Bölgesinde enerji yoksunluğu ve sıkıntısının söz konusu olduğunu anlatan Sokolov gelişim için gerekli olan enerjinin iklim değişikliği riskiyle de doğrudan ilintili olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerjinin ucuz olmadığına dikkat çeken Sokolov, yapılan çalışmalarda güneş enerjisi ile 1 megawaat saatte üretilebilen enerji için 130 dolar gerekli olduğunu ifade etti. Enerji konusunun sanayide ve vatandaşlar anlamında büyük önem taşıdığını anlatan Sokolov, "Bu nedenle hükümetler enerji tedariki anlamında bir politika çerçevesi çizmek istiyor. Bu tür politikalar yerli enerji kaynakları için geçerli ve aynı zamanda tedarikçiler arasında karşılıklı ilişkiler geliştirmekte. Yeni potansiyel enerji kaynakları çeşitlendirme stratejisi anlamında yer bulacak." dedi.