Turkcell'in hissedarı Rus Altimo mahkemeye başvurdu

148

Turkcell'in hissedarı Rus Altimo, Çukurova Holding ile şirketin kontrol hisselerine ilişkin davada, Çukurova'nın Altimo'ya yapacağı ödeme için son tarih belirlenmesi konusunda İngiltere Yüksek Mahkemesi'ne (Privy Council) başvurdu. Mahkeme talebi 2014'ün Ocak-Nisan döneminde ele alacak.

UZUN YILLARDIR SÜRÜYOR

İki hissedar arasında uzun yıllardır devam eden dava sürecinde Privy Council, 9 Temmuz tarihinde Çukurova'nın 60 gün içinde Altimo'ya 1.57 milyar dolar ödeyerek, Turkcell'deki kontrol paylarını geri alabileceğine karar vermişti. Çukurova Holding, diğer hissedar TeliaSonera'nın Altimo ile ortak hareket ettiğini ve İskandinav grubun New York Bölge Mahkemesi'nde Turkcell hisseleri için aldırdığı tedbir kararını temyiz etmesini gerekçe göstererek, Privy Council'den ödeme için süre uzatımı istemişti.

Privy Council Temmuz ayı sonunda süre uzatımını kabul ederken, 1 Aralık 2013 tarihinden sonra, son tarih belirlenmesi için tarafların talepte bulunmasına izin vermişti. Privy Council'den yapılan açıklamada, "Alfa Telecom Turkey (Altimo) son tarih belirlenmesi için başvurdu. Bu başvuruya Çukurova tarafından itiraz edileceğini beklediğimiz için bu konuyu bir sonraki dönem olan Ocak-Nisan ayları arasında ele alacağız" denildi.

Privy Council, mahkeme heyetinin başvuruyu ne zaman ele alacağının henüz netleşmediğini belirtti. Turkcell'in iki ana hissedarı arasında devam eden dava süreci, ülkenin en büyük mobil operatörünün yönetim kurulu yapısının belirlenmesi, temettülerinin ödenmesi ve büyüme stratejisinin oluşturulması gibi kritik konuların önünde engel oluşturuyor.