Rusya’nın et ambargosu ABD’yi yaklaşık 6 milyar dolarlık zarara uğrattı

124

ABD Moskova Büyükelçisi Michael McFaul, Rusya’nın uyguladığı et ambargosunun ABD’yi 5-6 milyar dolarlık zarara uğrattığını söyledi.

Rusya, Şubat ayında sağlık açısından zararlı maddeler içerdiği gerekçesi ile ABD’den sığır ve domuz eti ithalatını durdurmuştu. Rus gazetesine röportaj veren ABD Moskova Büyükelçisi Michael McFaul iki ülke arasındaki et krizine de değindi. Kendileri için bunun büyük problem olduğunu söyleyen McFaul, “Yasağın başladığı andan itibaren 5-6 milyar dolar kaybımız oldu. Ve engellemeler hala devam ediyor.” diye konuştu.

Rusya, 2013 yılının başında dünyanın 160’ta fazla ülkesinde insan sağlığı açısından zararlı görülen, hayvanların büyümesini hızlandıran ractopamine maddesi kullandıkları gerekçesi ABD’den et almayı durdumuştu ile yılbaşında uyarıda bulunmuştu.

ABD hükümeti et endüstrisi lobisi, kabul edilebilir seviyede ractopamine maddesinin kullanılmasının sağlık açısından zararlı olmadığını, BM gıda güvenliği birimleri tarafından da onaylandığını savunuyor.

Rusya’nın ithalat yasağı, ABD et sektörüne öneli ölçüde zarar verecek. ABD Et İhracat Federasyonu’na göre 2012’nin ilk 11 ayında Rusya’ya 280 milyon dolar değerinde domuz eti ve 305 milyon dolar değerinde sığır eti ihraç edilmişti.

Zamam Zaman Rusya, çeşitli ülkeden ithal edilen bazı gıda ürünlerine ambargo uygulayabiliyor.

Tegler: ABD, McFaul, Rusya