Medvedev: Ekonomik durgunluğun nedeni içerde

508

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ekonomik durgunluğun nedeninin içerde olduğunu, ancak bunları geçmişte yapılan hatalara bağlamanın da doğru olmadığını söyledi.

Moskova’da düzenlenen Gaydar Forum’da konuşan Medvedev, “Günümüzdeki problemlerin geçmişte yapılan hatalardan kaynaklandığını söylemek istemiyorum. Bunlar elbette çok değil. Son 10-12 yıl içinde başarılı ekonomik uygulamaların ülkenin ileri taşımasında katkısı oldu.” dedi.

Ekonomik büyüme rakamlarının memnun edici seviyede olmadığını, 2010-2012 döneminde ortalama yüzde 4,5 olan büyüme rakamının, 2013’ün ikinci ve üçüncü çeyreğinde yüzde 1,2’lere düşmesini değerlendiren Medvedev, “Bu oran petrol varil fiyatlarının tarihi en yüksek seviyesine yakın olduğu bir dönemde gerçekleşti.” özeleştirisinde bulundu.

Rusya’nın en büyük ticaret ortağı Avrupa piyasalarında yaşanan durgunluğun da etkili olduğuna değinen Medvedev, “Ancak bu temel neden değil. Rusya’da gördüğümüz ekonomik durgunluğun temel nedeni içerden kaynaklanıyor. Yapısal ve kurumsal sınırlamalar ülkenin yeni bir gelişim modeline geçişine izin vermiyor.” tespitinde bulundu.

Refah seviyesi açısından ülkenin iyi durumda olduğunu kaydeden Rusya Başbakanı, çalışan gelirleri ve kurumlar açısından sorunların bulunduğuna dikkat çekti.

Rusya Başbakanına göre gelişmekte olan piyasalarda kalifiye iş gücü ve yenilikçi teknolojik yapıların transferi, düşük ücret ve düşük kalite sanayi ürünlerinin bulunduğu piyasalarla rekabet halinde. Belirli bir gayri safi milli hasıla seviyesine ulaşınca ekonomik büyüme rakamları da doyuma ulaşıyor. Kurumlar modernize edilerek yeni meydan okumaların üstesinden gelinebilinir.