Rusya ekonomik durgunluğun adını koydu: Stagflasyon

788

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ksenya Yudayeva, Rusya ekonomisinin büyümede yavaşlama ve yüksek enflasyon baskısı altında olduğunu, bunun da “stagflasyon” olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Moskova’da düzenlenen Gaydar Forum’da konuşan Yudayeva, “Rusya’da dahil olmak üzere gelişmekte olan ekonomilerde görülen durum stagflasyon. Ekonomik büyümede yavaşlama ve yüksek enflasyon baskısı…” dedi.

Rusya gayri safi milli hasılası geçen yıl yüzde 1,4 ancak büyüdü. Bu rakam 2008 krizi dışarıda tutulduğunda 2000 sonrası en düşük seviye.

Son yıllarda enflasyon rakamları ise kısmen yüksek seyretmeye devam ediyor. Merkez Bankası tüketici fiyatlarının artması nedeni ile 2012-2013 dönemlerinde belirlenen enflasyon hedeflerini yakalayamadı.

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev de yaptığı uyarıda önümüzdeki iki yıl içinde yüzde 2,5’lik büyüme rakamının aşılmasının zor olduğunu kaydetti. Bu oran küresel ekonomide öngörülen yüzde 3,5 seviyenin de altında.

Ulyukayev basına yaptığı değerlendirmede stagflasyonun Rusya’da yaşanan ekonomik durumu tanımlamak için uygun bir kavram olduğunu belirtti.