Rusya, Akkuyu nükleer santralinin zemin çalışmalarına başladı

459

Mersin İli sınırları içerisinde yer alan Akkuyu Bölgesi’nde yapımı devam etmekte olan Türkiye’nin ilk nükleer enerji santralinin inşaatında zemin çalışmalarına başlandı. Söz konusu inşaatın yapımından ve santralin devreye alınmasından sorumlu olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, kendisi ile gerçekleştirdiğimiz sohbette, muhabirimize inşaatın detayları ile ilgili bilgiler verdi:

İnşaat alanı için ayrılmış olan bölge dağlık bir arazi üzerinde yer almaktadır. Düz bir alan ele etmek için bölgedeki çıkıntıları tıraşlayıp düzeleştirmek, boşlukları ise doldurmak gerekmekte. Her nükleer istasyon inşaatında karşımıza çıkmakta olan zemin çalışmaları, oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu projedeki zorlu arazi koşulları, inşaatın yapım sürecini güçleştiren unsurlardan biri olmaktadır.

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin inşa edileceği alandaki hazırlık çalışmaları geçtiğimiz yıl tamamlanmış, bu çalışmalar kapsamında birkaç yol ve bölgede faaliyet gösterecek bir taş ocağı inşaatı tamamlanmıştı. İnşaat alanı yakınında faaliyet gösterecek olan taş ocağından elde edilecek olan taşlar hem yol yapımında, hem de santral bünyesinde bulunacak tüm binaların inşaatında kullanılacak.

Mersin’e ve bu İl’e bağlı ilçe ve köylere elektrik enerjisi sağlayacak olan santrale karşı Türkiye’deki ilgi çok büyük. Bu sebeple atom enerjisi konusunda faaliyet gösteren Rus Devlet Şirketi Rosatom, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde önümüzdeki günlerde bir enformasyon merkezi kurmayı planlamakta.

Rosatom tarafından kurulacak olan söz konusu enformasyon merkezi dileyen herkes tarafından ziyaret edilebilecek. Bir yıldan uzun bir zamandır Mersin’de faaliyet gösteren enformasyon merkezi ise Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin donanımı, gücü ve elbette güvenliği ile ilgilenen herkesin sorularına yanıt veriyor.

Mersin’deki enformasyon merkezini sık sık ziyaret eden ve söz konusu sorulara muhatap olan Rauf Kasumov, İstanbul’da kurulması planlanan bilgi merkezinde de ziyaretçilerin sorularına içenlikle yanıt verecek yetkililerden biri olacak.

Söz konusu santral ‘‘3 + (üç artı)’’ dediğimiz en yeni nesil nükleer enerji santralleri sınıfına dahildir ve birbirlerine eklenmiş bağımsız farklı güvenlik sistemlerine sahiptir. 8,5 şiddetindeki depreme ve tsunamiye karşı dayanıklıdır. Terör saldırısı kapsamında üzerine uçak düşürülse dahi Akkuyu Nükleer Santrali devre dışı kalmayacak ve çalışmaya devam edecektir. Yeni nesil santrallerin güvenlik sistemleri, önceki modellere nazaran çok daha gelişmiş durumdadır.

Yeni nesil nükleer santrallerden birkaç tanesi hali hazırda Rusya’da faaliyet göstermekte. Şu an yapımı devam eden Novovoronejskaya 2 Santrali, Mersin’de inşaatı devam eden santralin bire bir aynısı olacak. Birkaç yıl önce inşaatı tamamlanan ve devreye alınan Novovoronejskaya 1 Nükleer Enerji Santrali ise sık sık Türkiye Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı yetkililerini, bu ülkeden gelen işadamlarını, STK yöneticilerini ve gazetecileri ağırlıyor.

Elbette her ziyarette bir takım sıra dışı hadiseler de gerçekleşiyor. Türk ziyaretçiler nükleer santrale 20 km. mesafe kala kendilerine koruyucu özel kıyafetler verileceği konusunda oldukça emin olarak geldikleri santralde böyle bir duruma ihtiyaç olmadığını radyasyon ölçen Geiger sayacı ile gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş.’nin ziyaretçilerin her türlü sorusunu yanıtladığı bir internet sayfası bulunuyor. Mersin’de bulunan enformasyon merkezinde ise Akkuyu Nükleer Santrali inşaat alanında ne gibi faaliyetlerin yürütülmekte olduğuna ilişkin bilgilendirme toplantıları düzenleniyor ve belgesel filimler gösteriliyor.