Kontrol yordu; DHL, FedEx ve UPS, Rusya’ya mal taşımayacak

417

Üyeleri arasında DHL, FedEx, UPS ve TNT gibi büyük lojistik şirketlerinin bulunduğu Express Taşımacılar Birliği (ECA), internet üzerinden satılan kişisel eşyaların Rusya’ya taşınmasını durdurma kararı aldı.

ECA, faaliyetlerini durdurmasına neden olarak, Rusya’da hayata geçirilen taşımacılıkla ilgili yeni düzenlemeler ve gümrüklerde oluşan sıkı kontrolleri gerekçe gösterdi. Birlikten yapılan açıklamada, yeni kuralların müşterilerin ECA üyesi şirketlerden bekledikleri hizmet kalitesini alamamalarına yol açtığı ifade edildi.

Rusya hükümeti, 2011 yılında internet üzerinden yapılan alışverişleri kontrol altına alabilmek için çalışma başlatmıştı. Rusya internet üzerinden yurt dışından yapılan 1000 dolara kadar alış verişlerde gümrük vergisi uygulamıyor.

FedEx gümrük yetkilisi Ria Novosti’ye verdiği bilgide kişisel kargolarla ilgili sorun yaşadıklarını, görevlilerin kendilerinden kişisel bilgilerin yer aldığı belgeler istemeye başladığını aktardı. UPS de müşterilerini gecikme yaşanabileceği konusunda uyardı.

Rusya Gümrük yetkilileri ise gelişmelerle ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.