Rusya gelişmiş ekonomiler arasında en az işsizliğin olduğu ülke

236

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, gelişmiş ekonomiler arasında işsizliğin en az Rusya’da olduğunu söyledi.

Öğrenciler günü olarak kutlanan 25 Ocak Aya Tatyana Günü vesilesi ile üniversitelilerle bir araya gelen Medvedev, “İşsizlik oranı Avrupa, Asya ve Amerika’da gelişmiş ekonomiler arasında en iyisi. Ekonomik olarak aktif nüfusun yüzde 5,5’i işsiz. Küresel ölçekte bu en düşük oran.” dedi.

İş piyasaların iyileşmesi için yapılması gerekenler olduğuna dikkat çeken Rus lider, “Üniversite mezunlarının istihdamını artırmak için gerekli tedbirler alınmalı. Her halükarda istihdamı sürdürmek de doğru değil. Eğer bir kısım insanların ayrılması gerekiyorsa, bu yapılmalı. Yeni iş imkanları üretimi artırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İnovasyon ekonomisinin tek yolunun bu olduğuna işaret eden Rusya Başbakanı, bundan korkulmaması gerektiğini ifade etti.

Medvedev, eski teknolojilerde verimsiz istihdam yerine ileri teknolojide yeni istihdamların oluşmasının çok daha önemli olduğunu savundu.

Rusya Federak İstatistik Servisi ise Aralık 2013 sonu itibari ile işsizlik oranlarının yüzde 5,6'ya yükseldiğini açıkladı. Böylece 78 bin kişinin katıldığı işsiz ordusu 4,19 milyona çıktı. Kayıtlı işsiz sayısı ise Aralık 2012'ye göre yüzde 13,8 azalarak 918 bine geriledi.