ABD’den İran’a yaptırımları ihlal eden Rus bankasına 9,4 milyon dolar ceza

160

Amerika Maliye Bakanlığı Finansal Varlıkları Kontrol Dairesi (OFAC) Rusya bankası Bank Moskvı’ya İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesi ile 9,4 milyon dolar para cezası kesti.

Açıklamada ihlalin 9 Ocak 2008 ve 13 Temmuz 2009 yıllarında İran bankası “Bank Melli İran” lehine toplam 41,3 milyon dolarlık 69 ayrı işlem yapıldığı belirtildi. İşlemlerde Rusya bankasının Bank Melli İran’ın İran’ın finans kuruluşu olarak tespit edilmesini sağlayacak ‘Melli’ ya da ‘İran’ ifadelerini Swift kodda gizlediği iddia edildi.

Ria Novosti, Bank Moskvı’nın Amerikan makamları ile sorunun çözümüne yönelik anlaşma imzaladığını duyurdu. Bank Moskvı ihlal işlemlerinin eski yönetimin talimatı ile yapıldığı mazeretini bildirdi.

İran hükümetinin 2005’de uranyum zenginleştirme programını başlatmasının ardından ABD Eski Başkanı George W. Bush yönetimi İran nükleer programı ile bağlantılı banka ya da şirketlerle işlem yapılmasını yasaklayan yaptırım kararı almıştı.

BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Kasım 2013’de sağlanan anlaşma çerçevesinde, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya aldığını, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum stokunu da seyreltmeye başladığını duyurdu. Bunun üzerine İran’a yönelik yaptırımların bir kısmı kaldırıldı. ABD’de dondurulan 4,2 milyar dolar serbest bırakılırken, petrol ticaretindeki yaptırımlar da askıya alındı.